Francija zaenkrat sodeluje le v misijah proti IS v Iraku, ki je za mednarodno pomoč v boju proti džihadistom sam zaprosil tuje države. Sodelovanje v zračnih napadih v Siriji je doslej zavračala, ker bi lahko to obenem pomagalo sirskemu predsedniku Bašarju al Asadu, da se obdrži na oblasti.
A kot piše Le Monde, Francijo tok dogajanja sili v to, da znova premisli o svojem stališču in se pridruži zračnim napadom. "Francosko stališče pod vprašaj postavlja vse obsežnejši eksodus sirskih beguncev, neuspeh koalicije, da bi IS odrinili nazaj v Irak, in morebitna okrepitev ruske vojaške prisotnosti v Siriji," piše Le Monde.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
O podobnem ukrepu razmišljajo tudi v Veliki Britaniji. Kot je dejal britanski premier David Cameron, je vojaško posredovanje proti Islamski državi del "obsežnega programa", ki ga ima v mislih za soočenje z begunsko krizo. Ta je namreč v Evropo pripeljala na tisoče beguncev, številne iz Sirije.
Britanski poslanci v pristojnem odboru naj bi o predlogu razpravljali že v torek. Zaradi tesne večine v parlamentu in nasprotovanju nekaterih poslancev njegovih lastnih konservativcev bi bili sicer za podporo ukrepu potrebni tudi glasovi opozicije.