Svet

Zunanji ministri EU v Luksemburgu o begunski krizi

STA/J.P.
4. 9. 2015, 08.16
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Zunanji ministri EU bodo danes in v soboto na neformalnem srečanju v Luksemburgu v kakofoniji odzivov in predlogov preučili možnosti za nadaljnje ukrepanje v vse hujši begunski krizi. Drugi dan bodo o tem govorili tudi s kolegi iz petih kandidatk za članstvo v uniji, med njimi Turčije in Srbije. Slovenijo bo zastopal vodja diplomacije Karl Erjavec.

Reuters

Ena od tem bo druga faza operacije za boj proti tihotapcem ljudi v Sredozemlju, ki naj bi vključevala zaseganje in odstranjevanje plovil tihotapcev. A kriza je trenutno bolj pereča na balkanski poti.

Gostitelj, luksemburški zunanji minister Jean Asselborn je predlagal vzpostavitev evropske agencije za begunce.

Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk predlaga postavitev sprejemnih središč bliže konfliktnim območjem zunaj Evrope, kjer so že begunska taborišča. Te sprejemnice naj bi bile za vse prosilce za azil vstopna točka v EU.

Predlaga tudi, naj EU okrepi pomoč državam na meji s konfliktnimi območji za zagotavljanje zaščite ljudem v nevarnosti, zlasti Turčiji, Jordaniji, Libanonu in Maroku.

Tusk je pozval še k pošteni razporeditvi najmanj 100.000 beguncev med članice. Tudi zunanji ministri Nemčije, Francije in Italije so v sredo v skupnem pismu pozvali k bolj pošteni razporeditvi beguncev in k izboljšanju evropske azilne zakonodaje.

Nemčija in Francija sta se poleg tega zavzeli za obvezne kvote za razporeditev beguncev.

Begunska kriza bo po pričakovanjih zasenčila vse druge teme neformalnega zasedanja: bližnjevzhodni mirovni proces, vzhodno soseščino in odnose z Rusijo ter Iran.

Neformalna srečanja zunanjih ministrov EU, v bruseljskem žargonu imenovana gymnich, so dobila ime po kraju prvega takšnega srečanja leta 1974 v nemškem gradu Gymnich. Cilj je priprava diplomatskih stališč unije v bolj sproščenem vzdušju.