Pri več kot 2000 beguncih, ki so v ponedeljek vstopili na Madžarsko, gre za del vala okoli 7000 beguncev, katerih napredovanje v EU je minuli teden z razglasitvijo izrednih razmer in zaprtjem meje z Grčijo ustavila Makedonija. Skopje je nato v soboto odpravilo blokado meje in s tem sedemtisočerici migrantov omogočilo pot naprej.
Število beguncev se je drastično, na okoli 1500 dnevno, povečalo ta mesec, potem ko je Budimpešta napovedala gradnjo žičnate ograje na meji s Srbijo.
Številni begunci so ob prihodu na Madžarsko dopisnikom francoske tiskovne agencije AFP predstavili dogajanje v Makedoniji, kjer so bili priče hudim izgredom ter uporabi pištol in solzivca s strani policije.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Madžarska je sicer v letošnjem letu registrirala več kot 100.000 prošenj za azil, več kot dvakrat več kot v celotnem lanskem letu. Leta 2012 je bilo prošenj za azil le 2000.
Število beguncev se je drastično, na okoli 1500 dnevno, povečalo ta mesec, potem ko je Budimpešta napovedala gradnjo žičnate ograje na meji s Srbijo. Begunci so v minulih dneh na Madžarsko vstopili ob železniški progi blizu kraja Roszke, enem izmed redkih odsekov meje, ki jih ograja še ni zablokirala. Konservativna madžarska vlada je napovedala, da bo meja popolnoma zaprta do konca avgusta.
Ograja je sicer le eden izmed ostrih proti beguncem sprejetih ukrepov na Madžarskem. Mednje štejejo še zaostrovanje azilne zakonodaje, kazni za nezakonito prečkanje meje in načrti za trajno zaprtje begunskih centrov.