Kmete v EU je prizadel padec cen mleka na globalni ravni in embargo, ki ga je Rusija uvedla lani kot povračilni ukrep na sankcije Zahoda zaradi vloge Moskve v ukrajinski krizi.
Litovski premier Algirdas Butkevicius je pojasnil, da je izvoz mleka in mlečnih izdelkov v njihovi državi upadel za 34 odstotkov, zato je razmere označil za kritične.
Nemški pridelovalci mleka so danes sprožili devetdnevni protest, potem ko so njihovi kolegi v Veliki Britaniji in Belgiji protestirali že v minulih tednih.
O mlečni krizi bo na izrednem zasedanju 7. septembra v Bruslju razpravljali tudi kmetijski ministri EU. Hogan je po pogovorih z latvijsko premierko Laimdoto Straujumo danes v Bruslju povedal, da bodo do takrat pripravili odgovor na nastalo krizo.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
"Po uvedbi ruskih sankcij je latvijski izvoz mlečnih proizvodov upadel za 40 odstotkov, prihodki kmetov pa za 28 odstotkov," je potožila tudi Straujuma.
Latvija se sicer ozira za novimi izvoznimi trgi, tudi kitajskim. "Vendar potrebujemo za nove trge več časa. Tega ne moremo narediti v enem dnevu," je poudarila Straujuma.
EU sicer že podpira mlečni sektor, ki ga je negativno prizadel tudi upad uvoza Kitajske. To počne prek javnih nakupov masla in posnetega mleka ter s finančnimi sredstvi za pokritje stroškov skladiščenja zalog.
Cene mleka so precej upadle tudi v Sloveniji, kmeti pa se bojijo, da bodo padale še naprej. Slovenija ob tem išče, pri tem pa stavi predvsem na Kitajsko.