Hrvaška bo letos prvič z vojaško parado obeležila obletnico operacije Nevihta iz leta 1995, s katero je prevzela nadzor nad večjim delom svojega ozemlja, ki so ga leta 1991 ob pomoči Srbije zasedli srbski uporniki.
Predstavilo se bo okoli 3000 hrvaških vojakov in policistov ter pripadnikov civilne zaščite in veteranskih združenj. Pokazali bodo več kot 200 vojaških vozil, med njimi finske oklepnike, nemške samohodne havbice in prenovljena hrvaška letala mig.
Toda parada se sooča z zunanjepolitičnimi pritiski in na njej ne bo pripadnikov zavezniških vojska, kot so pričakovali. V Srbiji so namreč že junija opozorili, da da bodo vse države, ki se bodo udeležile parade, s tem pokazale protisrbsko stališče. V Srbiji je namreč 5. avgust dan spomina na trpljenje in pregon Srbov iz Hrvaške.
Na hrvaškem obrambnem ministrstvu so sicer v ponedeljek zatrdili, da so svojo udeležbo na paradi potrdile praktično vse od 15 povabljenih držav. Kot so obenem pojasnili, pa so povabili le izbrane države članice in nečlanice zveze Nato, s katerimi Hrvaška intenzivno sodeluje na obrambnem področju. Pojasnili so še, da na parado prihaja 42 delegacij oz. predstavnikov držav in mednarodnih organizacij na ravni VIP gostov, veleposlanikov ali visokih vojaških predstavnikov, med njimi dva visoka generala iz ZDA.
Po hrvaških virih je v času Nevihte državo zapustilo približno 90.000 hrvaških Srbov. Enako ocenjuje tudi Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. V Srbiji medtem trdijo, da je domove v avtomobilskih in traktorskih kolonah zapustilo od 200.000 do 250.000 Srbov. Nazaj na Hrvaško naj bi se jih po vojni vrnilo le kakih 20.000.