Japonska je ena glavnih zaveznic ZDA v azijsko-tihomorski regiji in obe državi se redno posvetujeta o obrambnih, gospodarskih in trgovinskih zadevah. WikiLeaks je pred tem že poročal o vohunjenju Američanov za Francijo in Nemčijo, kar je ohladilo odnose med sicer tesnimi partnerji.
"Poročila kažejo na globino ameriškega vohunjenja za japonsko vlado, saj namigujejo, da so informacije zbirali in procesirali iz več japonskih ministrstev in uradov," so zapisali pri WikiLeaksu in dodali, da je šlo za informacije o japonskih namerah pri trgovinskih vprašanjih, jedrski politiki in o japonsko-ameriških odnosih.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Abe sicer očitno ni bil neposredna tarča prisluškovanja, vohunili pa naj bi za trgovinskim ministrom Yoichijem Miyazawavo ter guvernerjem japonske centralne banke Haruhikojem Kurodo in koncernom Mitsubishi oz. njegovo plinsko podružnico, trdi WikiLeaks. Japonska vlada se na razkritja še ni odzvala.
Vohunjenje sega že v čas Abejevega prvega mandata, ki se je začel leta 2006. Poznavalci ocenjujejo, da če se očitki izkažejo za resnične, bo Japonska od ZDA zahtevala pojasnila, a kaj večjih posledic za japonsko-ameriške odnose naj ne bi bilo.