Svet

Hrvati Slovence obtožili kraje

Črt Kaker
30. 7. 2015, 07.04
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Hrvaški sabor je včeraj brez glasu proti izglasoval sklep, s katerim vlado obvezuje, da začne postopek za prekinitev arbitražnega sporazuma med Slovenijo in Hrvaško. S tem je hrvaška stran v celoti povozila prošnjo arbitražnega sodišča, naj se obe vpleteni strani vzdržita enostranskih dejanj.

sta

Arbitražno sodišče je v torek popoldne pozvalo Slovenijo in Hrvaško, naj se vzdržita potez, ki bi lahko zaostrile razmere med državama. Hrvaška je, kakor je to v svoji zgodovini naredila že večkrat, poziv gladko ignorirala in včeraj je sabor izglasoval sklep, da država izstopi iz arbitražnega postopka.

Ostro proti Sloveniji

Kot so med kratko, a z nacionalističnimi čustvi nabito razpravo poudarjali hrvaški poslanci, je napaka slovenske strani nepopravljiva in je treba zaščititi hrvaške nacionalne interese. Predsednik hrvaške vlade Zoran Milanović ponovil že nekaj dni staro dejstvo, da bo Hrvaška izstopila iz arbitražnega postopka ne glede na to, ali bo arbitražno sodišče nadaljevalo svoje delo. »Mi ne moremo razveljaviti arbitražnega sporazuma, lahko pa izstopimo,« je dejal Milanović in ob tem dodal: »Mi ne priznavamo več tega sodišča.« Iste besede je leta 2001 pred haaških sodiščem uporabil nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević.

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

V Kopru rojeni in Buzetu živeči hrvaški poslanec Damir Kajin je v svoji razpravi poudaril, da mora Hrvaška čim prej izstopiti iz arbitražnega sporazuma. »Svojim bratom iz Slovenije bi daroval kri, a zemlje nikoli,« je ob tem poudaril Kajin. Vodja opozicijskega HDZ-ja Tomislav Karamarko je ob tem pripomnil, da mora hrvaški narod stopiti skupaj, tako kot so to storili v devetdesetih letih prejšnjega stoletja.

Nepoznavalec razmer bi ob včerajšnjem spremljanju seje hrvaškega sabora dobil občutek, da je bila na Hrvaško izvršena agresija s strani Slovenije. Vsi poslanci so namreč v en glas ponavljali krivdo Slovenije, nekateri pa so ob tem pripomnili, da ima Slovenija do Hrvaške ozemeljske težnje in da Slovenci želijo ukrasti sveto hrvaško zemljo. Otročje in nedoraslo s strani države članice Evropske unije.

Preberite več v TISKANI IZDAJI časnika SVET24!