Z obnovljeno dvosedežnico se bodo na Zeleni rob v soboto pripeljali tudi harmonikarji, ki bodo sodelovali na 19. velikem tekmovanju harmonikarjev, ki tradicionalno poteka na Veliki planini. Harmonikarji bodo tekmovali v štirih starostnih kategorijah.
Nedelja pa bo dan za otroke na planini, saj se bodo lahko preizkusili kot pastirski pripravniki. Pred Preskarjevim muzejem v pastirski vasi na planini namreč prav za otroke pripravljajo predstavitev običajnega pastirjevega dne.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Mali obiskovalci Velike planine se bodo lahko preizkusili v poslušanju kravjih zvoncev, prepoznavanju zdravilnih cvetlic, iskanju zanimivih delčkov pastirskih bajt, obiskali bodo pastirja Petra Erjavška, ki rezlja pisave, in nekdanjo pastirico Rezko Mali, ki izdeluje tradicionalne velikoplaninske sirčke trniče. Vstop za otroke je brezplačen, poudarjajo v družbi Velika planina.
Preskarjev muzej je ovalna bajta s streho do tal, pokrita s skodlami oziroma t. i. šinklni, brez okna in dimnika ter s kamnitimi lopniki. Obiskovalci lahko v muzeju spoznajo življenje in delo pastirja na planini, na ogled so med drugim postavljeni pastrijevi pripomočki in oblačila, spoznajo lahko postopke sirjenja na odprtem ognjišču in tudi preskusijo lokalne pastirske izdelke.
Koča, ki je prej stala na mestu današnjega muzeja, je bila malo pred koncem druge vojne požgana, Preskarjev Andrej pa je v poletju leta 1945 na pogorišču postavil današnjo kočo v prvotni ovalni obliki, kot jo je imela bajta pred vojno. Danes je to tako edina koča, ki s svojo obliko, majhnostjo ter skromno opremljeno notranjostjo izstopa med ostalimi pastirskimi stanovi. Gre za edinstven primer ohranjanja zgodovine pastirstva na Veliki planini.