Pahor, ki je v petek v spominskem centru Potočari položil venec in se poklonil spominu 8372 žrtev genocida v Srebrenici, je v izjavi za medije uvodoma izpostavil pomen evropske perspektive BiH kot enega od pogojev za mir. Drugi, težji, pa sta po njegovem mnenju odpuščanje in sprava.
Na vprašanje novinarjev, ali bo obisk srbskega premiera Aleksandra Vučića, ki je za danes napovedal svoj prihod v Potočare, pripomogel k pomiritvi, pa je Pahor ponovil obžalovanje in razočaranje, da se je Srbija s pomočjo Rusije v Varnostnem svetu ZN odločila blokirati resolucijo o genocidu v Srebrenici. Da je šlo tukaj za genocid, sta ugotovili dve sodišči, je opozoril.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Po Pahorjevem mnenju bi se srbska politika temu lahko izognila. To bi bila velika priložnost, da bi ponudila trdnejšo roko, kot bo zdaj sprejeta, je še dejal. Vendar pa se je ob tem treba zavedati, da je jutri nov dan in da je potrebno jutri poiskati priložnost za to, da bo med narodi in ljudmi več zaupanja. Da pride do odpuščanja, je največ in predvsem na ljudeh osebno, saj je odpuščanje stvar intimne presoje, je prepričan predsednik.
V Srebrenici bo sicer potekala osrednja spominska slovesnost, ki se je bo udeležilo več kot 50.000 ljudi, ob svojcih in drugih tudi več kot 80 tujih delegacij. Pahor bo na njej nastopil kot slavnostni govornik.
V celotni BiH je danes dan žalovanja, v EU pa dan spomina na žrtve genocida v Srebrenici. Žrtev genocida se bodo spomnili tudi na mirnem pohodu v Ljubljani.
Sile bosanskih Srbov pod poveljstvom Ratka Mladića in Radislava Krstića so 11. julija 1995 vstopile v Srebrenico, bošnjaško enklavo pod zaščito Združenih narodov. V le nekaj dneh, do 19. julija 1995, so večinoma v množičnih pobojih ubile 8372 Bošnjakov, predvsem moških in fantov.