Svet

Japonska z milijardno pomočjo krepi vpliv v jugovzhodni Aziji

sta/mv
4. 7. 2015, 18.20
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Japonska je petim državam jugovzhodne Azije - Kambodži, Tajski, Vietnamu, Mjanmaru in Laosu - obljubila dobrih šest milijard dolarjev razvojne pomoči. Poznavalci ocenjujejo, da skuša Japonska na ta način zajeziti vse večji vpliv Kitajske v regiji. Peking med drugim vzpostavlja novo azijsko investicijsko banko.

Arhiv Svet24

Japonski premier Shinzo Abe je razvojno pomoč v višini 6,1 milijarde dolarjev obljubil danes na vrhu v Tokiu, ki so se ga udeležili voditelji omenjenih držav jugovzhodne Azije ob spodnjem toku reke Mekong. "Japonska bo v naslednjih treh letih ponudila okrog 750 milijard jenov uradne razvoje pomoči," je Abe po poročanju francoske tiskovne agencije AFP povedal na novinarski konference po vrhu. "Regija Mekonga, ki ima izrazite potrebe po infrastrukturi, je ena od za nas najpomembnejših regij," je ocenil Abe. "Japonska bo prispevala k infrastrukturnemu razvoju regije tako kvalitativno kot kvantitativno. Regija Mekong in Japonska sta partnerici, ki se bosta razvijali skupaj," je še poudaril japonski premier.

Napoved Japonske prihaja, potem ko so mediji poročali, da so tri japonska podjetja sklenila dogovor za gradnjo železniške povezave med tajsko prestolnico Bangkok in bližnjimi predmestji, vreden skoraj milijardo dolarjev. Tokio očitno načrtuje posojila, da bi se tako pokrilo del stroškov. V ločenem poslu pa so Japonska, Tajska in Mjanmar sklenili dogovor o posebnem ekonomskem območju v Daweiju na jugovzhodu Mjanmara. Ob vzpostavitvi bo območje obsegalo skupno 200 kvadratnih kilometrov, s čimer bo eno največjih v jugovzhodni Aziji, prav tako pa bo odskočna deska za trgovino med regijo Mekonga ter Indijo, Bližnjim vzhodom in Afriko.

Opazovalci ocenjujejo, da želi Japonska z razvojno pomočjo konkurirati vplivu Kitajske v regiji. Ta med drugim vzpostavlja Azijsko infrastrukturno investicijsko banko, ki bo konkurirala Azijski razvojni banki pod okriljem Japonske.Kitajski premier Li Keqiang je novembra lani napovedal, da strateško partnerstvo Pekinga z Združenjem držav jugovzhodne Azije (Asean) vstopa v zlato dobo. Marca letos pa je kitajski zunanji minister Wang Yi dejal, da si želi Kitajska trgovinsko menjavo z Aseanom letos okrepiti na 500 milijard dolarjev, do leta 2020 pa na tisoč milijard dolarjev.