Svet

FOTO: Grški parlament potrdil izvedbo referenduma o pogojih Trojke

STA
28. 6. 2015, 02.46
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Grški parlament je danes ponoči potrdil predlog premierja Aleksisa Ciprasa, da bi Grki na referendumu 5. julija odločali o pogojih mednarodnih upnikov. Cipras je v nagovoru pred glasovanjem izrazil upanje, da bodo Grki izrazili odločen ne ultimatu upnikov in glasen da Evropi solidarnosti.

Reuters

Cipras je referendum napovedal v noči na soboto, premislil pa si ni niti po sobotni odločitvi evroskupine, da programa pomoči Grčiji ne podaljša za en mesec, da bi v miru izvedli referendum. Poslanci so njegov predlog podprli s 178 glasovi za in 120 proti.

"Nekateri mislijo, da so zadeve v Grčiji igra. Dostojanstvo našega ljudstva ni igra," je v parlamentu dejal Cipras in spomnil na številne brezposelne ter revne Grke. "Milijon in pol brezposelnih ni igra. Trije milijoni ljudi, ki živijo v revščini, niso igra," je opozoril.

Reuters

Ob tem je dejal, da grožnje, izsiljevanje in poskus ustvarjanja panike ne bodo spremenili volje grškega ljudstva, da živi dostojanstveno. "Naslednjo nedeljo bomo izvedli referendum in tako počastili našo suverenost ter prihodnost," je dejal.

Prepričan je, da bo po izraženem 'ne' na referendumu pogajalska moč države močnejša. "Z jasnim 'ne' pošiljamo sporočilo, da se Grčija ne bo predala," je Grkom na srce položil Cipras.

Reuters

Spomnil je tudi, da so Evropejci svojo voljo že večkrat izrazili na referendumih. "So Francozom rekli, da referendum ni dovoljen, ko so glasovali o evropski ustavi?" se je vprašal grški premier.

Znova je bil kritičen do Mednarodnega denarnega sklada (IMF), ki mu mora Grčija do konca meseca vrniti 1,6 milijarde evrov. "Soočeni smo bili z vztrajanjem IMF, da omilimo naše predloge glede davkov za bogate," je povedal. Upniki naj bi od Aten zahtevali tudi, da "breme znova položijo na ramena upokojencev in delavcev".

Generalna direktorica IMF Christine Lagarde je danes za britanski BBC že ponovila, da Grčija po torku ne bo več imela dostopa do sredstev IMF, dokler ne bo vrnila 1,6 milijarde evrov.

Scenarijev o tem, kako se bo razpletla grška kriza, je sicer veliko, segajo pa od čim bolj nadzorovanega izstopa Grčije iz evrskega območja do še vedno možnega razpleta, ko bi Grčija in posojilodajalci zadnji trenutek le dosegli dogovor. Za zdaj je skupno sporočilo evroskupine še naprej, da Grčija ostaja članica evrskega območja.