Sprevoda po ulicah Berlina se je po podatkih policije udeležilo 1600 ljudi, ki so se na tovornjakih in peš podali od avenije Kurfürstendamm proti znamenitim Brandenburškim vratom. Samo parado pa je spremljalo okoli 500.000 ljudi, ki so se v ne preveč poletnem vremenu zbrali ob poti sprevoda, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Parada CSD letos poteka pod geslom "Vsi smo različni. Vsi smo enaki". Njeni udeleženci se zavzemajo za enakopravnost lezbijk, gejev in transseksualcev.
Parado je danes odprl berlinski župan Michael Müller, množico pa naj bi pozdravila tudi slovenska veleposlanica v Nemčiji Marta Kos Marko. Med navzočimi so bili sicer tudi nekdanji župan Berlina Klaus Wowereit in številni veleposlaniki.
Poleg številnih organizacij in korporacij s svojimi vozili sodelujejo tudi nekatera veleposlaništva. Prvič se s svojim vozilom, nekakšnim premičnim odrom, predstavlja tudi Slovenija.
Slovensko vozilo sprejme 70 udeležencev, glavna naloga sodelujočih pa je komunikacija z občinstvom in širjenje slogana Vsi smo različni, vsi smo enaki.
Kot je v zvezi s parado povedala slovenska veleposlanica, je marčevska sprememba zakona v slovenskem parlamentu, ki izenačuje pravice heteroseksualnih in istospolnih parov, v Berlinu naletela na veliko odobravanje. Slovenija je obveljala za odprto, strpno državo.
Pri slovenski udeležbi sta poleg veleposlaništva finančno sodelovali tudi agencija Spirit in ljubljanska mestna občina. Na tovornjaku je z drugimi poplesaval tudi ljubljanski zmajček. CSD je kombinacija politične manifestacije in zabave z veliko legitimnostjo, pravi veleposlanica.
CSD, poimenovan po newyorški cesti, kjer se je leta 1969 zgodil znameniti stonewallski upor LGBT skupnosti proti policijskemu nasilju, je dogodek, ki v Berlinu poteka že od leta 1979.