"Pričakujemo, da bo plačilo izvedeno, kar so javno napovedale tudi grške oblasti," je po poročanju tujih tiskovnih agencij v Washingtonu dejal tiskovni predstavnik IMF Gerry Rice.
Grčija bi morala skladu sicer že na začetku meseca vrniti 300 milijonov evrov finančne pomoči. A so grške oblasti takrat IMF obvestile, da bodo vse svoje predvidene junijske obveznosti v višini 1,6 milijarde evrov združile v eno plačilo, ki zapade 30. junija.
Če Grčija v torek ne nakaže omenjenih 1,6 milijarde evrov, bo za IMF takoj v plačilni zamudi in tako ne bo imela več dostopa do novih sredstev sklada, je dejal Rice.
Prav ta rok zdaj lovijo grški predstavniki in evrske partnerice ter Evropska komisija, Evropska centralna banka in IMF. A kljub nekaterim znakom napredka v preteklih dneh - nenazadnje so se po tednih iger, kdo bo koga, pogovori vendarle začeli vrteti okoli dejanskih vsebinskih predlogov - pravega preboja še ni.
Tudi četrti krizni sestanek finančnih ministrov držav v območju evra v tednu dni se je danes v Bruslju končal brez dogovora o grških ukrepih v zameno za nadaljnjo finančno pomoč. Pričakuje se nov krizni sestanek v prihodnjih dneh, omenja se sobota.
Še naprej pa se omenja tudi možnost, da se bo grškega vprašanja v teh dneh znova lotil tudi vrh območja evra. Dogovor na najvišji ravni je želja grškega premierja Aleksisa Ciprasa, medtem ko predstavniki večine ostalih evrskih držav, tudi najvplivnejših, vztrajajo, da je treba skupni jezik doseči v tehničnih pogajanjih na ravni ministrov in predstavnikov omenjenih treh institucij.
Cipras je bil v sredo zelo kritičen do domnevne nepopustljivosti in nerazumne strogosti IMF. Rice je danes zatrdil, da je sklad v pogajanjih prožen in da Grčiji ne postavlja nikakršnih ultimatov. "IMF ne pozna pristopa vzemi ali pusti. Tako ne ravnamo z našimi članicami. Naš pristop je daj dam," je pojasnil.