Po podatkih UNHCR je število tistih, ki so bili zaradi preganjanja, konfliktov, nasilja ali kršenja človekovih pravic pregnani s svojih domov, konec lanskega leta doseglo 59,9 milijona. Med njimi je 19,5 milijona beguncev. Več kot polovica vseh beguncev je otrok. Kar 86 odstotkov tistih, ki so zbežali pred nasiljem, gostijo države v razvoju.
Bojazen pred valom beguncev in migrantov narašča tudi v Evropi, ki se sooča predvsem z migracijskimi pritiski v Sredozemlju. Evropska komisija je zato pripravila evropsko agendo o migracijah, ki temelji na solidarnosti med državami članicami in med drugim predvideva, da bi Slovenija sprejela 702 begunca.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Mednarodna nevladna organizacija Amnesty International je dosedanji odziv mednarodne skupnosti na begunsko krizo označila za neuspeh in se zavzela za radikalno menjavo politik in praks. Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon pa je dejal, da se moramo zavzeti za to, da bi begunci znova dobili zaščito in varnost.
Pred svetovnim dnem beguncev so se v Sloveniji ta teden zvrstili številni dogodki, od tedna migrantskega filma, konference o migracijah do igre Begunec ne jezi se.