Južni Sudan je leta 2011 razglasil neodvisnost od Sudana. Decembra 2013 so izbruhnili spopadi med silami, zvestimi predsedniku Salvi Kiiru, in uporniki, ki podpirajo njegovega nekdanjega namestnika Rieka Macharja. Nasilje so zaznamovali etnično motivirani poboji, posilstva in uporaba otrok vojakov.
Zaradi nasilja je z domov zbežalo več kot 120.000 ljudi, ki so zatočišče našli v taboriščih ZN za begunce v državi. Pomanjkanje hrane pesti več kot 2,5 milijona ljudi, lakota grozi skupno 4,5 milijona prebivalcev. "V polovici države je tretjina otrok podhranjenih, 250.000 otrokom pa grozi stradanje," je poudaril Lanzer in pozval donatorje, naj nujno prispevajo 1,63 milijarde dolarjev (1,45 milijarde evrov).
Po podatkih ZN pomoč potrebuje dve tretjini od skupno 12 milijonov prebivalcev Južnega Sudana. Kot organizacija še navaja v poročilu, so najnovejše spopade zaznamovali množični požigi hiš, bolnišnic in zdravstvenih domov, kraja živine ter uničenje vodnjakov in druge življenjsko pomembne infrastrukture. ZN ob tem izpostavljajo tudi posilstva in napade na civilno prebivalstvo.
Od začetka vojne je bilo v Južnem Sudanu ubitih tudi več kot deset humanitarnih delavcev, številni so še pogrešani, konvoji s humanitarno pomočjo pa so pogosto tarče napadov in plenjenj.
Afriška unija je zaradi nasilja v Južnem Sudanu danes pozvala Varnostni svet ZN k uvedbi sankcij proti sprtim južnosudanskim voditeljem.