Golob je na novinarski konferenci predstavil poteze ključnih akterjev pri postopku prodaje Telekoma, za katere trdi, da so bile usodne napake.
Kritiziral je že odločitev o prodaji Telekoma maja 2013. Po njegovem mnenju so bili takrat poslanci zavedeni, ker bi morala vlada kot minister za obrambo Roman Jakič naročiti in poslancem predložiti analizo varnostnih vidikov prodaje ključne infrastrukture Telekoma. "Poslanci niso dobili ničesar," je dejal Golob. "Ni bila opravljena nobena analiza razvojnih, fiskalnih in varnostnih vprašanj," je dodal.
Tudi izbor svetovalcev za postopek prodaje po mnenju Goloba ni bil transparenten. "Kolikor vem, javnih razpisov za svetovalce ni bilo. Prav tako ne vemo, kako so plačani," je zatrdil.
Po Golobovih besedah je prav tako nesprejemljivo dejstvo, da stroške postopka prodaje krije Telekom in ne prodajalec oz. SDH. To Telekomu predstavlja nepotreben strošek, škoduje pa tudi zasebnim delničarjem, trdi Golob.
Obregnil se je še ob poravnavo Simobila in Telekoma med procesom prodaje, zaradi česar se je znižal dobiček Telekoma. Izrazil je začudenje nad nižanjem dobičkov ravno sredi prodaje.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Kritiziral je tudi prodajo makedonske podružnice Telekoma, družbe One, brez javnega razpisa ključnemu tekmecu na makedonskem trgu, Telekomu Austria. "Vsak, ki se spozna na konkurenčno pravo, bi moral vedet, da bo združitev drugega in tretjega operaterja razjezila nacionalnega varuha konkurence," je povedal Golob in dodal, da je bilo interesentov za One veliko in bi verjetno iztržili višjo kupnino.
Po njegovem mnenju je prodaja podružnice koristila predvsem Deutsche Telekom, ki bi se ob prevzemu Telekoma izognil preveliki koncentraciji na makedonskem tržišču. Golob je tako zatrdil, da je v postopku prihajalo do favoriziranja nekaterih ponudnikov.
Izrednega pomena so po besedah Goloba tudi obljube, dane med pogajanji. "Kdo sploh lahko podpiše t. i. jamstvo za potencialne izgube iz sodnih postopkov, ki večinoma izhajajo iz kršenja konkurenčnega položaja. SDH ni lastnik, temveč je to država. Kdaj država lahko da jamstvo? Samo s soglasjem DZ, ki pa o tem ni odločal," je povedal Golob. "Kakršnakoli vključitev tega jamstva v pogodbo brez odločanja DZ pomeni kazensko odgovornost," je dodal.
"Kakšno motivacijo ima novi lastnik Telekoma, da bi tožbe dobil? Najceneje oziroma najmanj težav ima, da tožbe izgubi, saj jih bo plačala država. To pa lahko pomeni do polovice kupnine," je poudaril Golob.
Prodajo Telekoma je po besedah Goloba zaradi številnih napak tako treba brez dvoma ustaviti. "Zaradi katastrofalno vodenega postopka prodaje bi v tem trenutku vsak odgovoren lastnik Telekoma SLovenije in SDH zahteval menjavo vodstva ter vložil kazenske ovadbe in odškodninske tožbe," je še zatrdil Golob.