Svet

Afriški voditelji podpisali prostotrgovinski sporazum

sta/mv
10. 6. 2015, 20.48
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Voditelji afriških držav so danes na vrhu v egiptovskem Šarm el Šejku podpisali potencialno zgodovinski prostotrgovinski sporazum, s katerim naj bi nastal skupen trg, ki bi zajel kar polovico celine od Kaira do Cape Towna - 26 držav s skupnim BDP v višini več kot bilijona dolarjev in s kar 625 milijoni prebivalcev.

Danes podpisani t.i. tristranski prostotrgovinski sporazum TFTA povezuje tri obstoječe trgovinske bloke - Vzhodnoafriško skupnost, Južnoafriško razvojno skupnost ter Skupni trg za vzhodno in južno Afriko (COMESA) - v enega. Povezuje zelo različne države, od relativno razvitih Egipta in Južne Afrike do npr. Angole, Etiopije in Mozambika, kjer je še ogromno prostora za rast.

Po ocenah poznavalcev bi lahko imel ogromne posledice za afriško gospodarstvo, ki kljub rasti še vedno predstavlja le dva odstotka svetovne trgovine, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Poleg tega le 12 odstotkov afriške trgovine predstavlja trgovina med državami te celine, tako da ostaja še ogromen potencial.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Sporazum so danes na vrhu ob Rdečem morju med drugim podpisali predsednika Egipta Abdel Fatah al Sisi in Zimbabveja Robert Mugabe, premier Etiopije Hailemariam Desalegn in podpredsednik Tanzanije Mohamed Bilal.

"Današnji dogodek predstavlja zelo pomemben korak v zgodovini regionalnega povezovanja Afrike," je ob odprtju vrha poudaril al Sisi. Predsednik Svetovne banke Jim Yong Kim pa je ocenil, da bo TFTA Afriki omogočil "neverjeten napredek" in "premaknil naprej cel kontinent".

Za sklenitev sporazuma je bilo potrebnih pet let pogajanj, a kot opozarja AFP, s podpisom vse ovire še niso premagane. Države morajo med drugim še določiti časovnico za odpravo trgovinskih ovir, sporazum pa morajo tudi ratificirati nacionalni parlamenti, za kar imajo dve leti časa.