Slovenija

Z dolgom nad dolg

Polona Krušec
10. 6. 2015, 19.45
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Slovenske občine se rade zadolžujejo. Celo vedno bolj, razkrivajo finančne analize. Ali je delovanje na lokalni ravni res nemogoče brez zadolžitev in zakaj se za milijon evrov zadolžuje Mestna občina Nova Gorica?

sta

Podatki finančnega ministrstva kažejo, da je lanski skupni dolg občin znašal 899,1 milijona evrov, kar je od leta prej za sedem odstotkov več. Če ta znesek porazdelimo med vse prebivalce, to predstavlja 437 evrov na vsakega državljana. Priprave proračunov so občinarjem pravi izziv, še večjega pa predstavlja potrditev le-teh. Podobno se je izkazalo tudi v mestnem svetu v Novi Gorici, ko je kljub veliko negodovanjem večina le potrdila rebalans proračuna pred nekaj meseci. Proračun so zavrnili v skupini Goriška.si, saj, kot je v njihovem imenu sporočil Klemen Miklavič, v njem ne vidijo, kam z razporeditvijo postavk župan pelje Novo Gorico in kakšno strategijo razvoja to predstavlja. »Proračun je najpomembnejši dokument za oblikovanje prihodnosti, a v njem ni zaznati, kje je ta politika vidna. Tako ne moremo oceniti, ali so postavke smiselne ali ne,«pojasnjuje odločitev »proti«.

Zadolževanje je nujno

Polona Krušec

Javnost, ki je prav tako deljenih mnenj glede razporeditve denarja, je bolj presenetila višina zadolžitve mestne občine, to je nekaj več kot milijon evrov. Glede na to, da so bile njene zadolžitve prej celo še višje, Vesna Mikuž, direktorica občinske uprave, komentira, da ta vsota pravzaprav ni tako visoka, sploh v primerjavi s tem, kar se dogaja po drugih občinah, in v primerjavi z zadolževanjem mestne občine v minulih letih. »Zadolžitev z dosedanjimi krediti je relativno nizka. Dogaja se trend upada prihodkov, in če želimo obdržati nivo aktivnosti, se mora to zgoditi,« pojasni direktorica. Če bi se izognili temu koraku, ne bi bilo denarja za vse investicije in projekte, kar je slabši scenarij, zato je najemanje kredita v zadnjih letih potreba.

Kaj predstavlja dolg

Razloži še, da bo večji del namenjen za odplačilo dolga, ki je nastal pri projektih čistilnih naprav v Braniku in Čepovanu. Realizacija čepovanske kanalizacije je nesrečno padla v vodo, saj so nastali zapleti pri gradbenem dovoljenju. Tu so bila v igri tudi sredstva iz Evrope, ki pa ne bodo propadla, saj se selijo na braniški projekt. Za to investicijo je bil najet tudi kredit, ki ga je treba zdaj odplačati.

Tudi zaradi drugih nižjih prihodkov se bo občina dodatno zadolžila. Tukaj Mikuževa izpostavi predvsem znižanje prihodkov iz dohodnine in okoljskih dajatev. Kot je še povedala, so morali na odhodkovni strani zagotoviti sredstva za javna dela, povečati subvencioniranja stanarin za socialno ogrožene in nameniti sredstva za zavarovanje nezavarovanih oseb.