Svet

Irci kot kaže podprli istospolne poroke, nasprotniki priznavajo poraz

sta/mv
23. 5. 2015, 12.15
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Irci so glede na prve delne izide referenduma o porokah istospolnih parov podprli spremembe na tem področju. Nekateri najpomembnejši voditelji kampanje proti istospolnim porokam so medtem že priznali poraz, poroča britanski BBC.

"Najpomembnejše volilne skrinjice so odprte. Imamo 'da'. Z veliko večino v Dublinu. Danes sem tako ponosen, da sem Irec," je na Twitterju zapisal minister za enakost Aodhan O Riordain. David Quinn, eden voditeljev kampanje proti in direktor inštituta Iona, je medtem za televizijo RTE dejal, da gre očitno za "zelo impresivno zmago za zagovornike". Štetje glasov sicer še vedno poteka, uradni izidi pa naj bi bili znani sredi ali konec popoldneva. Več kot 3,2 milijona volilnih upravičencev je lahko v petek na referendumu odgovarjalo na vprašanje, ali želijo spremembo ustave, da bi ta dovoljevala poroke tudi istospolnim parom. Volišča so se zaprla ob 23. uri po srednjeevropskem času, ob 10. uri po srednjeevropskem času danes pa se je začelo štetje glasov. Irska televizija RTE je v petek poročala o neobičajno visoki volilni udeležbi, višji, kot je običajna za referendume. V Dublinu in nekaj drugih mestih naj bi presegla 60 odstotkov, marsikje drugod pa 50 odstotkov.

Ena prvih držav, ki bo istospolne poroke dopustila z referendumom

Če bo večina Ircev legalizacijo podprla, bo ena najbolj katoliških držav postala prva na svetu, ki bo istospolne poroke dopustila z referendumom. V primeru uspeha referenduma bo sledila sprememba ustave. Ankete pred referendumom so legalizaciji istospolnih porok napovedovale uspeh, a naj nič ne bi bilo gotovo. Zagovornike spremembe je skrbelo predvsem, ali se bodo njihovi somišljeniki odpravili na volišča. Spremembo v državi, v kateri so homoseksualnost dekriminalizirali šele leta 1993, splav pa je z izjemo, ko je ogroženo življenje matere, še vedno nezakonit, podpirajo vse glavne politične stranke, tudi vladajoči konservativci, pa tudi več zvezdnikov iz sveta glasbe, filma in športa.

Vpliv cerkve v zadnjih letih zaradi spolnih zlorab otrok upadel

Proti so številni starejši in prebivalci podeželja ter katoliška cerkev, katere vpliv pa je v zadnjih letih po valu škandalov v zvezi s spolnimi zlorabami otrok in spričo vedno večje sekularizacije družbe upadel. Leta 2010 so na Irskem uzakonili civilno partnerstvo in tako priznali zvezo med homoseksualci, ki pa se v več vidikih razlikuje od zakonske skupnosti. Predvsem je slednja zaščitena z ustavo, civilno partnerstvo pa ne.