Kot je dejal Schindler, iskalnih kriterijev, ki jih je za prestrežene podatke posredovala NSA, niso zadostno preverili. "Preverjanje selektorjev je bilo od vsega začetka nepopolno," je dejal pred preiskovalnim parlamentarnim odborom, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
V Nemčiji že več kot leto dni poteka parlamentarna preiskava o očitkih, da so obveščevalci BND sodelovali z NSA in zanjo zbirali podatke, tudi s prisluškovanjem. Vohunska afera je zaostrila tudi razmere v vladni koaliciji.
BND iz Bad Aiblinga nadzoruje mednarodno satelitsko komunikacijo iz krznih regij, kot sta Afganistan in Somalija, in prestrežene podatke deli tudi z NSA. Ta poleg tega od leta 2005 posreduje tudi iskalne nize oziroma t. i. selektorje - številke mobilnih telefonov in naslove elektronske pošte -, po katerih nato išče v bazi podatkov BND. A ameriška NSA je vrsto let tovrstno sodelovanje izkoriščala tudi za to, da je prišla do podatkov o evropskih tarčah, od podjetij do politikov.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Kot je danes pojasnil Schindler, so v začetku le naključno preverjali posredovane selektorje Američanov; prvič so to začeli sistematično izvajati avgusta 2013. O tem pomanjkljivem nadzoru, kot pravi, dolgo ni bil obveščen.
Schindler je sicer v splošnem branil sodelovanje z NSA. "NSA je naš partner in ne nasprotnik," je zatrdil. Ameriška agencija ne ogroža varnosti Nemčije, temveč jo pomaga ščititi, je dejal in dodal, da jim je NSA v preteklih letih posredoval zelo pomembne informacije in opozorila pred terorističnimi grožnjami. "Mi smo odvisni od NSA in ne obratno," je zatrdil.
Potožil je, da bo BND čutila posledice objav v javnosti. Nekatere partnerske obveščevalne agencije so po njegovih besedah že začele preverjati sodelovanje z BND. "Brez mednarodnega sodelovanja svoje naloge ne moremo izpolnjevati," je dejal.