Proizvodne linije v Bursi, središču turške avtomobilske industrije, ne delujejo, saj so delavci ustavili stroje in na ta način zahtevali zvišanje plač.
Stavka se je začela že v četrtek, in sicer v največji turški avtomobilski tovarni, ki jo upravlja projektno podjetje francoske avtomobilske družbe Renault in vojaškega pokojninskega sklada Oyak. Glede na podatke tamkajšnjega menedžmenta je roke prekrižala okoli polovica od 5000 zaposlenih v tem proizvodnem obratu.
Na stotine zaposlenih v Tofasu, projektnem podjetju italijanskega avtomobilskega podjetja Fiat in turškega industrijskega velikana Koc Holding, je nato solidarnostno začelo ločeno stavko.
Od sobote stavkajo tudi zaposleni v osrednjemu proizvajalcu opreme v mestu Coskunoz.
Vsi stavkajoči zahtevajo zvišanje plač, tako da bi te dosegle raven ostalih industrijskih podjetij v mestu. Ena od tovarn je že obljubila zvišanje za skoraj 60 odstotkov.
Renaultova tovarna v Bursi ima sicer zmogljivost proizvesti 360.000 avtomobilov letno in predstavlja zelo velik delež turškega avtomobilskega trga, ki je eden od gonil rasti turškega gospodarstva.
Do stavk prihaja le tri tedne pred volitvami, pri čemer turško gospodarstvo prav zdaj, po letih impresivne rasti, kaže znamenja šibkosti.