Zgornji dom mjanmarskega parlamenta je že februarja potrdil za mnoge sporen zakon. Ta sicer ne predvideva sankcij v primeru kršitev triletnega premora, je takrat poudarjala vlada. A ženske v revnih regijah se bodo kljub temu morale držati novih pravil.
Organizacija Human Rights Watch (HRW) je v soboto opozorila, da zakon odpira vrata izvajanju prisilnih splavov. "Brez jasnih določil, da nista dovoljeni prisila in diskriminacija, zakona ne bi smeli niti predlagati," pa je ocenila Widney Brown iz organizacije Zdravniki za človekove pravice (PHR).
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
HRW ocenjuje, da je zakon orodje za ustrahovanje ljudstva Rohingya. Za zakonom sicer stoji ultranacionalistična budistična organizacija Ma Ba Tha. "Aktivisti z rasističnimi, protimuslimanskimi nameni so predlagali zakon, zato gre sklepati, da bo uporabljen kot sredstvo diskriminacije," je menil direktor HRW za Azijo Brad Adams.
Mjanmar je trenutno v središču pozornosti zaradi begunske krize v jugovzhodni Aziji. Več tisoč pripadnikov manjšine Rohingya je namreč v obupu zbežalo iz države, mnogi od njih pa že več mesecev trpijo v nevzdržnih razmerah, ujeti na ladjah v morju med Mjanmarom, Tajsko, Malezijo in Indonezijo, ker jih nihče noče sprejeti.