Svet

Mjanmarski reveži bodo morda smeli roditi samo vsaka tri leta

STA
17. 5. 2015, 14.28
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Mjanmarske oblasti želijo tamkajšnje reveže prisiliti, da bodo imeli manj otrok. Pripravile so zakon, ki bi ženskam v revnih regijah zapovedal, da morajo po rojstvu enega otroka z naslednjim otrokom počakati vsaj tri leta. Človekoljubne organizacije kritizirajo zakonodajo, ki da je uperjena proti pripadnikom muslimanskega ljudstva Rohingya.

Facebook / Larry McPhail

Zgornji dom mjanmarskega parlamenta je že februarja potrdil za mnoge sporen zakon. Ta sicer ne predvideva sankcij v primeru kršitev triletnega premora, je takrat poudarjala vlada. A ženske v revnih regijah se bodo kljub temu morale držati novih pravil.

Organizacija Human Rights Watch (HRW) je v soboto opozorila, da zakon odpira vrata izvajanju prisilnih splavov. "Brez jasnih določil, da nista dovoljeni prisila in diskriminacija, zakona ne bi smeli niti predlagati," pa je ocenila Widney Brown iz organizacije Zdravniki za človekove pravice (PHR).

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

HRW ocenjuje, da je zakon orodje za ustrahovanje ljudstva Rohingya. Za zakonom sicer stoji ultranacionalistična budistična organizacija Ma Ba Tha. "Aktivisti z rasističnimi, protimuslimanskimi nameni so predlagali zakon, zato gre sklepati, da bo uporabljen kot sredstvo diskriminacije," je menil direktor HRW za Azijo Brad Adams.

Mjanmar je trenutno v središču pozornosti zaradi begunske krize v jugovzhodni Aziji. Več tisoč pripadnikov manjšine Rohingya je namreč v obupu zbežalo iz države, mnogi od njih pa že več mesecev trpijo v nevzdržnih razmerah, ujeti na ladjah v morju med Mjanmarom, Tajsko, Malezijo in Indonezijo, ker jih nihče noče sprejeti.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja