"Vlada deluje skrajno koruptivno, za svoje lastne interese in za obogatitev lastnega žepa. Ne zanima je, kaj imajo ostali za povedati. Vsako kritiko ocenjuje kot izdajstvo in poskus destabilizacije države, kar ni res," je za STA povedala Nataša, makedonska študentka, ki študira v Sloveniji.
Eden od organizatorjev shoda, makedonski študent Martin Filipovski, je prav tako izrazil prepričanje, da mora vlada odstopiti zaradi resnih obtožb o korupciji in kriminalu. "Vsi smo videli, da so bili na cestah Skopja naši študentje in aktivisti aretirani in pretepeni. Vsak poziv k svobodi vlada odrine na stran," je povedal Filipovski.
Ob tem je poudaril, da shod ne predstavlja podpore uradni makedonski opoziciji. "Smo študentje, ki tukaj v Sloveniji študiramo. Imamo prijatelje, ki so trenutno v Skopju in protestirajo za demokratizacijo Makedonije. Ne delamo za politične stranke, nismo ne levi ne desni. Gre za podporo, solidarnost sodržavljanom in aktivistom," je povedal Filipovski.
Tudi Nataša je poudarila, da pri shodu ne gre za podporo opoziciji. "Delamo zase in smo to organizirali iz lastnega žepa. Zato smo zgroženi, da nam nekateri, med drugim makedonski veleposlanik v Makedoniji (Tomi Dimitrovski), očitajo, da smo dobili denar od opozicije, kar ni res," je še povedala študentka.
Med zahtevami protestnikov so po besedah makedonskega študenta Gorana poleg odstopa trenutne vlade še oblikovanje tehnične ali prehodne vlade, ki bo zagotovila demokratične, poštene in legitimne volitve.
"Prejšnje volitve so bile nelegitimne, saj je bilo prisotnih preveč volilnih manipulacij, zato ne moremo sprejeti legitimnosti te vlade," je povedal Goran in dodal, da od mednarodne skupnosti zahtevajo še nadzor razmer v Makedoniji, da se "ta kriminal, ki je Evropi neviden", ne bo nadaljeval.
Na shodu so medtem udeleženci vzklikali "Svoboda" in "Odstop". Poudarili so, da protestirajo za vse državljane Makedonije, ne glede na etnično in politično pripadnost.
Medtem v središču Skopja danes poteka množičen protivladni protest, na katerem se je že na začetku ob 14. uri zbralo več kot 10.000 demonstrantov.
V pozivu k podpornemu shodu v Ljubljani so organizatorji izpostavili očitke na račun vlade, ki jih je makedonska opozicija razkrila s pomočjo objave posnetkov prisluškovanih komunikacij. Iz teh je po trditvah organizatorjev shoda v Ljubljani razvidno, da je vlada Gruevskega prirejala parlamentarne in lokalne volitve, strankarske kolege postavljala za sodnike ter da nadzira večino medijev z nacionalno televizijo na čelu.
V Makedoniji že dlje časa traja globoka politična kriza, opozicija bojkotira delo parlamenta, Gruevski in vodja levosredinske opozicijske stranke SDSM Zoran Zaev se obmetavata s hudimi obtožbami, političnega dialoga tako rekoč ni. Napetosti so se še dodatno zaostrile po krvavem spopadu med makedonskimi varnostnimi silami in oboroženimi skrajneži v Kumanovu minuli konec tedna, v katerem je bilo ubitih več ljudi.