Serijo predstavitev načrtovanih sprememb v organizaciji službe nujne medicinske pomoči so predstavniki zdravstvenega ministrstva po obisku v Slovenj Gradcu nadaljevali tudi v Mariboru.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Predlagani osnutek pravilnika o službi nujne medicinske pomoči za zgornje Podravje predvideva urgentno službo v deloma že dokončanem novem urgentnem centru Univerzitetnega kliničnega centra Maribor, ob tem pa še satelitski urgentni center v Slovenski Bistrici. A predstavniki mariborskega zdravstvenega doma imajo pomisleke glede predlagane mreže, v zdajšnji obliki mu nasprotujejo tudi v Slovenskih goricah. Dušanka Petrič, vodja sektorja za razvoj zdravstvene oskrbe na ministrstvu za zdravje, pravi, da prenovljeni sistem prinaša boljše razmere ne le za regijo, ampak za vso državo, tako za bolnike kot za zdravstvene delavce. »Pravilnik predvideva dodatna usposabljanja, kar bo zagotovilo varnost za oboje,« je dejala Petričeva in dodala, da je načrtovana mreža še vedno v javni razpravi, zato so pripravljeni prisluhniti potrebam na terenu.
In čeprav je pripomb na mariborskem območju morda manj kot v nekaterih drugih delih Slovenije, na anomalije že nekaj časa opozarjajo v Zdravstvenem domu Adolfa Drolca Maribor, kjer bi ostali brez utečenega urgentnega oddelka. Vodja Aleksander Jus napoveduje poziv pristojnemu ministrstvu, da nekatere stvari v pravilniku spremenijo. »Najbolj nas moti združevanje predbolnišnične in bolnišnične nujne medicinske pomoči ter tudi zmanjševanje enot nujne medicinske pomoči oziroma dežurnih ambulant po okoliških zdravstvenih domovih, saj se s tem povečuje obremenjenost njihovih zdravnikov,« je razložil Jus. V šestih občinah Slovenskih goric pa se ne strinjajo s predlagano mrežo, ker bodo ostali brez nočnega dežurstva v Zdravstvenem domu Lenart.