Svet

Po svetu kritični odzivi na obsodbo Mursija na smrt

STA
17. 5. 2015, 11.21
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Iz sveta se še naprej vrstijo kritični odzivi na sobotno obsodbo nekdanjega egiptovskega predsednika Mohameda Mursija na smrt zaradi množičnega pobega iz zapora v času vstaje leta 2011. ZDA so izrazile globoko zaskrbljenost, človekoljubna organizacija Amnesty International pa opozarja, da je sojenje zaznamovalo nespoštovanje človekovih pravic.

Reuters

ZDA so izrazile "globoko zaskrbljenost" nad odločitvijo egiptovskega sodišča, da Mursija in več kot 100 drugih obsodi na smrt zaradi napadov na policijo in organizacije pobegov iz zapora v času vstaje proti Hosniju Mubaraku leta 2011.

"Vztrajno smo zavračali prakso množičnih sojenj in obsodb, ki se izvajajo na način, ki ni v skladu z egiptovskimi mednarodnimi obvezami in vladavino prava," so sporočili iz ameriškega State Departmenta.

ZDA so še izpostavile potrebo po poštenem sojenju in individualnih sodnih procesih za vse Egipčane.

Smrtno obsodbo je ostro kritizirala tudi organizacija Amnesty International, ki trdi, da je smrtna kazen postala orodje za preganjanje politične opozicije.

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

"Obsodba Mursija na smrt po izredno nepoštenih sojenjih kaže na popolno nespoštovanje človekovih pravic," so v odzivu zapisali v Amnesty International. Namestnik direktorja oddelka te organizacije za Bližnji vzhod in severno Afriko Said Boumedouha je ocenil, da je bilo sojenje Mursiju omadeževano, še preden je ta sploh stopil v sodno dvorano.

"Ker so ga več mesecev zadrževali brez stika z zunanjim svetom in brez nadzora ter ker med preiskavami ob sebi ni imel odvetnika, je bilo to sojenje le farsa," je povedal.

Že v soboto se je odzvalo palestinsko gibanje Hamas in obsodbo Mursija in drugih pripadnikov Muslimanske bratovščine označilo kot pretresljivo in obžalovanja vredno. Kritičen je bil tudi turški predsednik Recep Tayyip Erdogan.

Številnim obsojenim so v tem primeru sodili v odsotnosti, Mursi pa je bil ob branju odločitve v soboto zaprt v posebni kletki. V skladu z egiptovskim pravom mora sodišče vse smrtne obsodbe sicer predložiti velikemu muftiju, ki v imenu vlade interpretira islamsko pravo. Njegova vloga je posvetovalna, sodišče pa bo končno odločitev izreklo 2. junija.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost