Bettel, ki je politično na desni sredini, se bo s partnerjem, belgijskim arhitektom Gauthierom Destenayem poročil le nekaj mesecev potem, ko so v konservativnem katoliškem vojvodstvu legalizirali istospolne poroke. Luksemburški parlament je junija lani odobril istospolne poroke, prvo pa so opravili 1. januarja letos.
Premierjeva poroka bo v mestni hiši v Luxembourgu in bo namenoma potekala stran od oči javnosti. Konec tedna ji bo sledila zasebna zabava, na katero je po navedbah neimenovanih virov povabljenih okoli 500 ljudi, med njimi belgijski premier Charles Michel.
Bo pa par zaradi Bettelovih obveznosti preložil medeni mesec. Luksemburg 1. julija prevzema šestmesečno predsedovanje EU, premier pa trenutno prav tako vodi kampanjo za referendum 7. junija, na katerem bodo odločali o omejitvi premierskega mandata na 10 let in znižanju starosti za volilno pravico na 16 let.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
42-letni Bettel je na predvečer poroke za belgijsko javno televizijo povedal, da ni želel skrivati svoje spolne usmerjenosti. "Lahko bi jo skrival ali zatiral in bil vse življenje nesrečen. Lahko bi imel zvezo z osebo drugega spola, medtem pa skrivoma imel homoseksualne odnose. A rekel sem si, če želiš biti politik, bodi v politiki pošten. Moraš biti iskren s seboj in sprejeti, kdo si," je izjavil. Luksemburški premier je že avgusta razkril, da se bo poročil z Destenayem, s katerim je od leta 2010 v civilni zvezi. "Vprašal me je in rekel sem 'da'," je povedal za časnik Los Angeles Times.
Bettelov prijatelj, novinar Stephane Bern, je poroko komentiral z besedami: "Pri poroki ni nič bahavega, a simboličnost je zelo močna - želi pokazati, da je reformistični premier."
Bettel simbolizira politične in družbene spremembe v Luksemburgu, bogati državici v osrčju Evrope. Na premierskem stolčku je decembra 2013 nasledil sedanjega predsednika Evropske komisije Jeana-Clauda Junckerja in s tem končal 19-letno vladavino tega konservativca z obljubo, da bo moderniziral državo.
Kot je povedal poslanec Junckerjevih konservativcev Paul Henri Meyer, vojvodstvo kljub močnemu katolištvu postaja nosilec družbenih sprememb za vso EU. "Ljudje istega spola lahko v Luksemburgu sedaj tudi zaprosijo za posvojitev," je dejal.