Svet

V Makedoniji žalovanje po prelivanju krvi v Kumanovu, sosednje države v skrbeh

sta/mv
10. 5. 2015, 12.02
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Makedonska vlada je na izredni seji sklenila, da bosta danes in v ponedeljek dneva žalovanja za padlimi pripadniki varnostnih služb v obsežni policijski akciji proti oborožencem v Kumanovu. Akcija se danes nadaljuje, iz sosednjih držav pa prihajajo izrazi velike zaskrbljenosti nad varnostnimi razmerami v Makedoniji.

Zaradi žalovanja so zastave v Makedoniji spuščene na pol droga, mediji pa imajo prilagojen program. Z dnevoma žalovanja se bodo poklonili petim policistom, ki so bili ubiti v operaciji proti za zdaj še neznani oboroženi skupini, ki je po navedbah makedonskega notranjega ministrstva načrtovala teroristične napade na državne ustanove. Še 30 policistov je bilo ranjenih, smrtne žrtve pa naj bi bile tudi na strani oborožencev. Makedonska tiskovna poroča Mia, ki se sklicuje na makedonsko notranje ministrstvo, poroča, da se policijska operacija tudi danes še ni končala. V narodnostno mešanem Kumanovu je tako slišati streljanje, mesto pa preletavajo helikopterji. Oboroženo skupino v mestu naj bi sestavljali tako makedonski državljani kot tudi državljani ene od sosednjih držav. Za katero točo gre, makedonske oblasti niso želele razkriti. Nekateri srbski mediji navajajo, da gre za pripadnike ali privržence Osvobodilne vojske Kosova (OVK).

Sosednje države zaskrbljene

V sosednjih državah so vse volj zaskrbljeni zaradi varnostnih razmer v Makedoniji. Srbski premier Aleksandar Vučić je tako za danes sklical izredno sejo sveta za nacionalno varnost na temo dogajanja v sosednji Makedoniji, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug. Srbsko zunanje ministrstvo je srbskim državljanom priporočilo, naj ne potujejo v Makedonijo. Državljani, ki se želijo domov vrniti iz Grčije, naj raje uporabijo alternativne poti preko Bolgarije. Župan srbske občine Preševo ob meji z Makedonijo pa je že zatrdil, da so pripravljeni na morebiten prihod prebivalcev Kumanova, ki bi bežali zaradi nevarnih razmer. Župan Ragmi Mustafa je po seji tamkajšnjega sveta za izredne razmere dejal, da ne ve, kako se bo situacija odvijala, a da so službe in institucije pripravljene, da sprejmejo ljudi, ki bi prišli iz Kumanova, ter jim lahko nudijo humanitarno pomoč. Tudi Albanija je v skrbeh. Zunanji minister Ditmir Bushati je dejal, da obsojajo vsakršno nasilje, ki ni sprejemljivo v demokratični družbi. Pri tem je opozoril na pomembnost opuščanja sovražnega govora in vzdrževanje vladavine prava. Okrog 30 odstotkov od dveh milijonov prebivalcev Makedonije predstavljajo tamkajšnji Albanci.

Evropski komisar za širitev Johannes Hahn je prav tako zaskrbljen zaradi razmer v Kumanovu ter obžaluje izgubo življenj. Oblasti in politične voditelje je pozval, naj sodelujejo za ponovno vzpostavitev reda in miru. Zahteval je še objektivno in transparentno preiskavo dogodkov.