Po navedbah makedonske tiskovne agencije MIA so doslej v akciji, ki še traja, prijeli 20 pripadnikov skupine, operacija v Kumanovu pa še traja. Skupina naj bi po besedah Jankuloske načrtovala "napade na strateške cilje". Ministrica ni razkrila, kdo naj bi bili člani skupine, medtem ko nekateri srbski mediji navajajo, da gre za pripadnike ali privržence Osvobodilne vojske Kosova (OVK).
Iz poslopij v Kumanovu, kjer so se zabarikadirali oboroženci, so policisti umaknili več deset neoboroženih moških, žensk in otrok. Za te civiliste bodo poskušali ugotoviti, ali so skupini nudili logistično podporo, je pojasnila ministrica.
"Operacija se bo nadaljevala, vse dokler ne bo nevtraliziran zadnji terorist. Ti so se ogorčeno upirali tudi po 16 urah nenehnih spopadov. Uporabili smo različne vrste orožja, od raketometov do bomb in avtomatskih pušk, pa tudi ostrostrelce," je povedala makedonska ministrica.
Spopadi s skupino, ki naj bi štela okoli 70 oboroženih pripadnikov, so se začeli že nekaj pred 5. uro zjutraj v soboto. Kumanovo so preletavali helikopterji, tja pa so bile napotene policijske sile iz celotne države. Tamkajšnjim prebivalcem so ukazali, naj ne zapuščajo domov.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Ministrstvo za notranje zadeve je nato po poročanju agencije Mia pojasnilo, da je policija v Kumanovu posredovala, potem ko je dobila informacije, da se je v pretežno albanskemu delu tega mesta utaborila oborožena teroristična skupina iz sosednje države, ki naj bi pripravljala teroristične napade na državne institucije. Skupina naj bi v Makedonijo vstopila nezakonito.
Pred slabimi tremi tedni je okoli 40 oboroženih in zamaskiranih oseb z oznakami OVK prečkalo mejo med Kosovom in Makedonijo ter za kratek čas zavzelo makedonsko obmejno postojanko.
Makedonijo sicer zadnje dni pretresajo protivladni protesti. Več tisoč ljudi se je v petek zvečer zbralo pred poslopjem parlamenta v Skopju, kjer so zahtevali konec policijskega nasilja, poroča srbska tiskovna agencija Beta. Protest je minil brez incidentov.
So se pa pred dnevi protesti v makedonski prestolnici sprevrgli v nasilje, v katerem je bilo poškodovanih več deset ljudi. Proteste so sprožili očitki opozicije, da je vlada prikrila uboj mladeniča Martina Neškovskega, ki ga je policija leta 2011 med povolilnim slavjem pretepla do smrti.