Pentagon še ne more potrditi, kaj je pravi namen kitajskega ustvarjanja kopnega v morju. Peking trdi, da gre za projekte, ki bodo izboljšali življenja ljudi, živečih na spornih otokih. Pentagon sumi, da gre za spreminjanje dejstev na terenu v sporu z ostalimi državami.
Kitajska lahko na teh umetnih otokih postavi vojaška letališča, pristanišča, obveščevalne in nadzorne objekte ter objekte za logistično podporo. Podobne projekte v manjšem obsegu imajo tudi druge okoliške države, na primer Vietnam in Tajvan.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Poročilo Pentagona, ki potrebuje mogočnega sovražnika za nadaljevanje velike proračunske porabe, opozarja kongres, da lahko Kitajska kmalu močno zmanjša ameriško prednost v vojaški tehnologiji.
Pentagon, ki ima na voljo več denarja kot deset držav z največjo vojaško porabo za njim, tarna, da Kitajska pospešeno vlaga v nove sodobne raketne sisteme, letala, ladje, elektronsko in vesoljsko vojskovanje.
Kitajska ima glede na trditve Pentagona najbolj dinamičen vesoljski program na svetu, do obveščevalnih in tehnoloških podatkov pa prihaja s krajami predvsem v ZDA. Peking naj bi izvajal tudi veliko kampanjo kibernetskih napadov na ameriško vlado.