Svet

Šešelj na nujni operaciji

STA/J.P.
7. 5. 2015, 14.57
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Haaški obtoženec in vodja srbskih radikalcev Vojislav Šešelj zaradi nujne operacije danes ni prišel na napovedano novinarsko konferenco. V njegovi stranki niso želeli razkriti podrobnosti o njegovem zdravju.

Arhiv Svet24

Kot še piše srbski dnevnik Blic v spletni izdaji, je podpredsednik stranke Nemanja Šarović povedal le, da je vodja radikalcev davi moral na nujno operacijo, ki je po podatkih stranke že končana. Podrobnosti ni razkril, češ da ni pooblaščen za to. Kot je dejal, bo javnost o zdravstvenem stanju obvestil Šešelj sam ali njegova zdravniška ekipa.

Haaško Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije je novembra lani Šešlju iz humanitarnih razlogov odobrilo začasno izpustitev iz pripora in vrnitev v domovino, ker naj bi imel po navedbah srbskih zdravnikov raka na debelem črevesu in metastaze na jetrih. Kot je pred časom pojasnil vodja njegove zdravniške ekipe Milovan Bojić, so pred kratkem na jetrih odkrili nove metastaze.

Šešelj od vrnitve v Srbijo razburja domačo in tujo javnost s ponavljanjem svojih nacionalističnih idej o Veliki Srbiji in pozivi k strmoglavljenju aktualnega srbskega vodstva. Haaško tožilstvo je zato zahtevalo odpravo odločitve o izpustitvi in jo tudi doseglo.

Šešelj je obtožen vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti nad Hrvati in Bošnjaki na Hrvaškem, v BiH ter Vojvodini med letoma 1991 in 1993. V haaškem priporu je bil od 24. februarja 2003. Sojenje se je začelo leta 2007 in končalo marca 2012, sodbo pa je pričakovati poleti.

Prizivni senat haaškega sodišča je 30. marca odločil, da se mora Šešelj nemudoma vrniti v pripor v Scheveningnu, sodnemu senatu pa naložil, naj odpravi odločitev o izpustitvi in odredi ponoven pripor. Sodni senat tega še ni storil, je pa aprila pozval sekretariat sodišča, naj kar se da kmalu stopi v stik z ekipo Šešljevih zdravnikov in mu priskrbi podatke o zdravju obtoženca. Zahtevo so utemeljili z željo po "zaščiti pravice obtoženca do ustrezne nege".

Šešelj je sicer večkrat poudaril, da se v Haag ne bo vrnil prostovoljno. Zatrdil je tudi, da bo poskrbel, da haaško sodišče ne bo prišlo do podatkov o njegovem zdravstvenem stanju.