Svet

Hrvaška praznuje 20. obletnico operacije Blisk

sta/mv
1. 5. 2015, 14.30
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

V Okučanih v Zahodni Slavoniji bodo danes obeležili 20. obletnico hrvaške vojaško-policijske operacije Blisk, med katero so v nekaj več kot 30 urah osvobodili 500 kvadratnih kilometrov ozemlja, ki je bilo od leta 1991 pod nadzorom srbskih vojakov. Le tri mesece po tem so med operacijo Nevihta dokončno porazili srbske sile na Hrvaškem.

Hrvaški državni vrh bo danes v spominskem parku hrvaških vitezov v Okučanih položil vence v čast udeležencem operacije Blisk v Zahodni Slavoniji, s katero se je začel zlom samooklicane Republike Srbske krajine, ki so jo na zasedenih območjih Hrvaške razglasili srbski uporniki.

Operacijo Blisk se je začela v zgodnjih jutranjih urah 1. maja 1995, ko so udarne konice napada hrvaških sil udarile z zahoda iz smeri Novske in z vzhoda iz smeri Nove Gradiške. Na ta način so nameravali priti v Okučane, kjer je bilo središče srbskega upora v Zahodni Slavoniji.

V operaciji je sodelovalo približno 7200 vojakov in pripadnikov specialnih policijskih enot, ki so po nekaj več kot 30 urah po začetku napada vstopile v Okučane. Celotna operacija se je končala v manj kot 40 urah. Hrvaška je v tej operaciji prvič množično uporabljala letalske in tankovske enote.

Z zmago v Zahodni Slavoniji je Zagreb po štirih letih prevzel nadzor nad več kot 500 kilometrov ozemlja med reko Savo in mestom Pakrac, kot tudi sprostil promet po avtocesti in glavni železniški progi proti vzhodu države.

Srbski uporniki iz preostalih zasedenih območij Hrvaške in iz BiH so se 2. in 3. maja maščevali z raketnimi in topniškimi napadi na Zagreb, Karlovac, Sisak, Kutino, Požego in nekatera druga hrvaška mesta. V teh napadih je umrlo je sedem civilistov, več kot 170 pa jih je bilo ranjenih.

Vodja srbskih upornikov v Kninu Milan Martić je v medijih javno govoril, da je osebno ukazal obstreljevanje Zagreba s kasetnimi bombami. Tudi zaradi tega vojnega zločina je bil leta 2007 obsojen na 35 let zapora na Mednarodnem sodišču za vojne zločine na območju bivše Jugoslavije.

Hrvaški viri še navajajo, da je bilo med Bliskom ubitih 42 hrvaških vojakov, 162 pa ranjenih. Ocenjujejo, da je bilo na srbski strani najmanj 350 mrtvih in 1000 ranjenih vojakov. Iz Zahodne Slavonije pa naj bi predvsem v BiH pobegnilo približno 18.000 ljudi.

Operacija Blisk se je pokazala kot vojaški uvod v operacijo Nevihta, ki je sledila tri mesece zatem. Hrvaški vojaki in policisti so v nekaj dneh v začetku avgusta 1995 prevzeli še nadzor nad Kninom in približno 10.000 kvadratnimi kilometri hrvaškega ozemlja, ki so ga pet let zasedali uporniški Srbi.

Z Nevihto so tudi dokončno vojaško porazili srbske upornike, ki so si prizadevali za oblikovanje etnično čiste "Velike Srbije", ki bi vključevala približno tretjino Hrvaške. Nadzor nad vzhodno Slavonijo so nato dobili januarja 1998 na podlagi sporazuma o mirni reintegraciji.

Po operaciji Blisk so konec maja 1995 v Zagrebu organizirali tudi veliko vojaško parado, na kateri so pokazali moč svoje vojske.

Hrvaška vlada tudi letos načrtuje veliko vojaško parado, s katero nameravajo 5. avgusta v hrvaški prestolnici obeležiti 20. obletnico operacije Nevihta. Predlogu zagrebške proslave nasprotuje opozicijska HDZ, ki vztraja, da bodo letošnji dan zmage, domovinske hvaležnosti in veteranov obeležili samo v Kninu.