Hockey, ki se je v ZDA udeležil zasedanja finančnih ministrov in guvernerjev centralnih bank skupine G20, je napovedal ustanovitev skupne delovne skupine. Ta naj bi delala na osnovi britanskega tako imenovanega "zakona Google", ki preprečuje podjetjem prenašanje dobičkov v tujino.
Številne države so v zadnjih letih, predvsem v luči finančne in gospodarske krize, ki je oklestila njihove proračunske prihodke, napovedale vojno multinacionalkam na področju izogibanju davkov. Na tem dela tudi OECD.
"OECD poskuša vzpostaviti konsistentne globalne definicije in pravila, povezana s podjetji," je povedal Hockey. "Mi pa ciljamo na naslednjo fazo, ki je poiskati podjetja, še posebej posamezna, ki ne plačujejo ustreznih davkov tam, kjer ustvarijo prihodke," je poudaril.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
"Želimo iti dlje in hitreje kot OECD," je pojasnil avstralski finančni minister. O morebitnih konkretnih ukrepih pa ni govoril.
Delovna skupina bo ustanovljena po splošnih volitvah, ki bodo v Veliki Britaniji potekale 7. maja.
Avstralski parlament je na več zaslišanjih na vroči stol v senatu ta mesec že postavil vodilne v globalnih gigantih, kot so Apple, Google, BHP Billiton in Rio Tinto. Podjetja poudarjajo, da je njihovo ravnanje zakonito.