Samo osem od skupno 25 ministrov je imela doslej vlada skoraj osem mesecev po inavguraciji predsednika Ganija in oblikovanju vlade narodne enotnosti s predsedniškim tekmecem Abdulahom Abdulahom. Ostale kandidate je parlament kljub dogovoru Ganija in Abdulaha o delitvi oblasti konec januarja zavrnil iz tehničnih razlogov.
Čeprav naj bi dogovor preprečil grožnjo državljanske vojne, je zastoj pri oblikovanju vlade povečal strahove pred nestabilnostjo, potem ko so se sile Nato po 13 letih umaknile iz države.
Kritike javnosti zaradi nezmožnosti imenovanja obrambnega ministra - vzrok naj bi po poročanju medijev bila različna kandidata Ganija in Abdulaha - so še posebej ostre, saj mnogi vakuum v oblasti povezujejo z naraščanjem napadov upornikov in drugih skupin.
V soboto je bilo tako v samomorilskem napadu v množici ljudi, v kateri so bili tudi vladni uslužbenci, pred banko v vzhodnem mestu Džalalabad ubitih najmanj 33 ljudi, ranjenih pa več kot sto. Odgovornost za napad je po besedah Ganija prevzela skrajna Islamska država. To je tudi prvi večji napad v državi te džihadistične skupine, ki je zavzela pomembne dele ozemlja v Iraku in Siriji.
Med 16 potrjenimi ministri so tudi štiri ženske, ki vodijo ministrstvo za izobraževanje, za boj proti narkotikom, delo in ženske zadeve.
Zadovoljstvo ob potrditvi vseh 16 kandidatov v parlamentu je že pozdravila misija ZN v Afganistanu, ob tem pa izpostavila pomen oblikovanja celotne vlade za učinkovito vladanje, poroča AFP.