Svet

Bivši minister in vodja IMF tarča očitkov o pranju denarja

STA/J.P.
17. 4. 2015, 14.48
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Finančnih afer v Španiji ni konec. V četrtek so agenti davčnega urada preiskali dom in pisarno nekdanjega prvega moža Mednarodnega denarnega sklada in španskega ministra za gospodarstvo Rodriga Rata. Med drugim mu očitajo pranje denarja in davčne prevare. Rato je bil v preteklosti že obtožen v dveh korupcijskih primerih, tokratna zadeva pa je nova.

Arhiv Svet24

Racije, ki so trajale več ur, je odredilo špansko državno tožilstvo. 66-letnega Rata so medtem pridržali, a so ga kmalu po polnoči znova izpustili, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Po neuradnih navedbah španskih medijev naj bi ga preiskovali zaradi izvora 6,2 milijona evrov. Kot piše dpa, naj bi šlo za denar, ki ga je Rato leta 2012 v okviru splošne davčne amnestije prenesel z računov v Švici v Španijo. Francoska tiskovna agencija AFP medtem piše, da naj bi sporne milijone Ratu leta 2011 nakazala investicijska banka Lazard, več let po tem ko je delal za njo kot svetovalec. V davčnih oazah naj bi Rato ustanavljal podjetja na imena nekdanje soproge, otrok in drugih.

Po neuradnih navedbah španskih medijev naj bi ga preiskovali zaradi izvora 6,2 milijona evrov.

V preteklosti so Rata že preiskovali v dveh drugih škandalih. V eni preiskavi, ki še poteka, je osumljen prevare in poneverbe pri začetku trgovanja bančne skupine Bankia, ki jo je nekoč vodil, na madridski borzi. Poleg tega je bil, skupaj s še več nekdaj vodilnimi v Bankii, zaslišan zaradi neupravičene porabe denarja s kreditnih kartic banke, poroča AFP.

Bankia je nato leta 2012 skoraj propadla in jo je država reševala s 24 milijardami evrov. Kasneje je Španija za reševanje svojega bančnega sektorja prejela 41 milijard evrov pomoči EU.

Rato je bil minister v vladi premierja Joseja Marie Aznarja, ki je Španijo vodila v letih 1996-2004, v letih 2004-2007 pa je bil na čelu IMF. Do še pred nekaj meseci je veljal za vidnega člana konservativne Ljudske stranke (PP) in očitki na njegov račun so hud udarec tudi za sedanjo vlado premierja Mariana Rajoya.

Opozicijski socialisti (PSOE) med drugim zahtevajo oblikovanje posebne parlamentarne preiskovalne komisije in zaslišanje Rajoya v parlamentu.

Konec maja bodo v Španiji regionalne in lokalne, konec leta pa še parlamentarne volitve. Sodeč po anketah PP ne kaže dobro, tudi zaradi več korupcijskih škandalov, v katere so bili v minulih letih vpleteni njeni vodilni člani. Tudi PSOE je bila deležna svojega deleža afer in očitkov o korupciji. To je koristilo predvsem novincem na španskem političnem prizorišču - levi stranki Podemos in desnosredinski Ciudadanos.

Estrada

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

lady gaga gucci-gucci
Soočila se je na drugačen način

Lady Gaga spregovorila o govoricah z začetka svoje kariere, da je moški

kraljica Margareta II
Na opazovanju

Nekdanja danska kraljica Margareta II. končala v bolnišnici

Zanimivosti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov

avto, henry ford
Model T

Avto je vse pregnal s ceste