"Islamska država sedaj nadzoruje 90 odstotkov taborišča," je sporočil vodja nevladnega Sirskega observatorija za človekove pravice Rami Abdel Rahman.
Proti Islamski državi se sicer v Jarmuku bori palestinska skupina Aknaf Bejt al Makdis, ki je povezana z gibanjem Hamas in nasprotuje sirski vladi, a jo džihadisti odbijajo. Po besedah Rahmana je Aknaf Bejt al Makdis sedaj omejena le še na severovzhoden konec taborišča.
Sirske vladne sile so položaje Islamske države v Jarmuku medtem začele obstreljevati z letali in raketami zemlja-zemlja. Če bi džihadistom uspelo utrditi svoj položaj v taborišču, bi namreč to lahko postalo njihovo oporišče znotraj sirske prestolnice.
Združeni narodi opozarjajo na izredno slabe humanitarne razmere za okrog 18.000 Palestincev, od tega 3500 otrok, ki ostajajo ujeti v taborišču na južnem obrobju Damaska. Še posebej severni deli taborišča so utrpeli precej škode, uničene so bile številne zgradbe, tudi zdravstveni domovi. Po navedbah ZN taborišče trenutno nima varne oskrbe z vodo.
Taborišče že od leta 2013 oblegajo sirske vladne sile, potem ko so se na tem območju razširile uporniške skupine. Jarmuk je bil prvotno zgrajen za Palestince, ki jih je v beg pognala arabsko-izraelska vojna leta 1948. Nekoč je bila to cvetoča četrt, dom okoli 160.000 palestinskim beguncem in Sircem.