Indiana in Arkansas sodita v skupino ameriških konservativnih držav, kjer so se kongresi z republikansko večino odločili za zakonsko zaščito podjetij in posameznikov, ki nočejo imeti opravka s homoseksualci. To je posledica širitve pravice do homoseksualnih porok v ZDA, kar pri konservativnih Američanih vzbuja strah pred uničenjem tradicionalnih vrednot.
Določeni posamezniki in podjetja nočejo imeti opravka s homoseksualci in pravijo, da jim to prepoveduje versko prepričanje. Lastniki restavracij na primer nočejo gostiti homoseksualnih porok in republikanski kongresi so jih zato hoteli zaščititi pred diskriminacijskimi tožbami. Zakoni so naleteli na ostre kritike nasprotnikov diskriminacije, ključno vlogo pa so odigrala velika podjetja, ki so tako Indiano kot Arkansas opozorila, da se jima obeta huda gospodarska škoda.
Čeprav so predlagatelji na čelu z obema guvernerjema še pred nekaj dnevi trdili, da zakoni ne omogočajo diskriminacije in le ščitijo versko svobodo, pa sta v četrtek oba podpisala popravljena zakona, ki sedaj menda res ne dovoljujeta diskriminacije. Ob tem se zastavlja vprašanje, zakaj so zakoni o verski svobodi, ki je v ZDA ustavno zajamčena pravica, sploh potrebni.
Popravek k zakonu Indiane izrecno pravi, da zakon o verski svobodi ne dovoljuje nobenemu podjetju ali posamezniku, da zavrne storitve strankam zaradi spolne usmeritve ali identitete. Nekaj podobnega je podpisal tudi Hutchinson.