Svet

FOTO: 'V Pacifiku še nikoli ni bilo tovrstnega razdejanja na enem mestu'

STA/G.G.
16. 3. 2015, 14.19
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Humanitarne agencije, ki so z ekipami že prispele na pomoč prebivalcem tihomorske otoške države Vanuatu, razmere po ciklonu opisujejo kot izjemno težke, morebiti celo najtežje, kakršnim so bile priče doslej. Silovit ciklon Pam je državo prizadel v petek in njen predsednik je danes kot krivca za katastrofo označil tudi podnebne spremembe.

Reuters

Ekipe pomoči že pristajajo v prestolnici države Port Vila, a kot opozarjajo humanitarni delavci na terenu, trenutno ni ustreznega načina, ki bi jim omogočal dostavo pomoči po 80 otokih, ki sestavljajo otoško državo. Po njihovih ocenah bi lahko trajalo več dni, preden bodo dosegli najbolj oddaljene vasi, ki jih je prizadelo neurje.

V državi med drugim primanjkuje zadostnih količin čiste vode, začasnih stranišč, sredstev za prečiščevanje vode in drugih higienskih pripomočkov, je posvaril predstavnik organizacije Oxfam Colin Collett. Medtem ko je državo prva katastrofa doletela s prihodom ciklona Pam, bi bila druga lahko bolezni, ki bi se brez ustreznih higienskih standardov lahko razširile, je dejal.

Reuters

Tom Skirrow iz organizacije Save the Children je medtem menil, da so logistični izzivi tokrat še težji kot v primeru tajfuna Haiyan na Filipinih novembra 2013. "Številke so nižje, a delež prebivalstva, ki je prizadet, je veliko višji," je dejal.

Tudi vodja operacij Mednarodne federacije Rdečega križa in Rdečega polmeseca za Pacifik Aurelia Balpe se je strinjala, da je pred njimi najverjetneje najtežja naloga v regiji doslej. "Mislim, da v Pacifiku še nikoli ni bilo tovrstnega razdejanja na enem mestu," je dejala.

Uradno število smrtnih žrtev v Port Vili, kjer je bilo po navedbah humanitarnih delavcev poškodovanih 90 odstotkov domov, je še vedno šest, čeprav pristojni na terenu menijo, da je dejansko število veliko višje. Po besedah Skirrowa je samo v Port Vili ostalo brez domov 15.000 ljudi, preleti oddaljenih otokov arhipelaga, ki se razteza na več kot 12.000 kvadratnih kilometrih, pa so potrdili obsežno uničenje tudi v drugih delih države z 270.000 prebivalci.

Pacifiške države že sicer menijo, da so najbolj na udaru podnebnih sprememb, glede na to, da so številni nizki otoki močno izpostavljeni vse višji morski gladini, in po besedah predsednika Vanuatuja Baldwina Lonsdalea so spreminjajoči se vremenski vzorci delni krivec tudi za tokratno uničenje.  "Podnebne spremembe so prispevale h katastrofi v Vanuatuju," je dejal pred odhodom z Japonske, kjer se je udeleževal srečanje ZN. Ciklon je označil za pošast in dejal, da ne more potrditi niti, da je njegova družina na varnem.

Estrada

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

Zanimivosti

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov