Svet

Jastrebi nad Belo hišo

Luka Tetičkovič
14. 3. 2015, 16.41
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Iranski ajatola Ali Khamenei je pismo republikanskih senatorjev, ki so mu ga mimo Bele hiše poslali republikanski senatorji, razumel kot znak notranjega krhanja ameriške moči. Bizarno potezo obsoja tudi administracija Baracka Obame.

Reuters

Ameriški podpredsednik Joe Biden meni, da je sporno pismo pod vsakim dostojnim nivojem. Potezo zgornjega doma zakonodajne veje oblasti, ki jo obvladujejo republikanci, je obsodil kot poskus spodkopavanja ameriških diplomatskih kanalov. Republikanci so v pismu namreč zapisali, da Obama ni edini odločevalec v ZDA, vsaka njegova obljuba iranski državi bo namreč morala še skozi ameriški kongres.

»Druga stran je znana po svoji motnosti, zavajanju in dvoličnosti. Vsakič ko dosežemo nivo, s katerega je videti konec pogajanj, postane njihov ton, predvsem Američanov, ostrejši, robatejši in trši.« Ajatola Ali Khamenei

Biden na to odgovarja, da se ne spomni primerljivega trenutka, ko bi senatorji v pismu neposredno svetovali neki državi, kaj šele dolgoletnemu antagonistu politike Združenih držav, da ameriški predsednik nima ustavnih pooblastil se pogajati z njimi. »To pismo pošilja močno zavajajoč signal, tako našim prijateljem kot našim sovražnikom, da naš predsednik ne more stati za obljubami, ki so jih dale Združene države – sporočilo, ki je hkrati lažno in zavajajoče,« je bil odločen Biden.

Prvopodpisani republikanec Tom Cotton Iranu nadalje sporoča, da se Obamovi administraciji izteka mandat in da bo kakršenkoli dogovor pozneje morda povožen s strani republikanskega predsednika, ki bo, tako upajo, nasledil Obamo in s potezo zapestja preklical vse prejšnje dogovore. Predsednik ZDA kljub temu ostaja nosilec ameriške zunanje politike, saj ima pravico do veta na vsak zakon, ki bi mimo njega poskušal zaostrovati sankcije proti Iranu.

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

»Nekoliko ironično je, da nekateri člani kongresa poskušajo najti skupno izhodišče z zagovorniki trde linije v Iranu, […] to je nenavadna koalicija.« Barack Obama

Ajatola Khamenei je zaradi tega zaskrbljen, ruski mediji ga navajajo takole: »Druga stran je znana po svoji motnosti, zavajanju in dvoličnosti. Vsakič ko dosežemo nivo, s katerega je videti konec pogajanj, postane njihov ton, predvsem Američanov, ostrejši, robatejši in trši. Takšna je narava njihovih trikov in zavajanj.«

Neenotnost ameriške politične elite razume kot »znak propada politične etike in propadanja ameriških političnih struktur od znotraj«. Ob priložnosti pa je kritiziral tudi odločitev ameriškega kongresa, da prisluhne govoru izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja, ki ga je oklical za »sionističnega klovna«. »Amerika in njeni zavezniki v regiji so ustvarili najzlobnejše in najbolj sprevržene teroriste, kot je na primer Islamska država, zdaj pa to pripisujejo Iranu,« je bil oster Khamenei.

»Nekoliko ironično je, da nekateri člani kongresa poskušajo najti skupno izhodišče z zagovorniki trde linije v Iranu,« komentira Obama, »to je nenavadna koalicija.«

Pogovori glede iranskega jedrskega programa se v Švici nadaljujejo prihodnji teden. Ameriški zunanji minister John Kerry se bo tam srečal s svojim iranskim kolegom Javadom Zarifom ter predstavniki iz Velike Britanije, Francije, Nemčije, Rusije in Kitajske.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost