Socialni podjem - Ekološki čistilni servis, ki ima sedež v centru Tkalka v središču Maribora, želi poleg dviganja zaposljivosti ranljivih družbenih skupin tudi opozarjati na varovanje okolje in ljudem prijazen način čiščenja brez kemikalij. "Združenje Frekvenca skrbi za opolnomočenje pripadnikov romske skupnosti. Iščemo možnosti za njihovo boljšo socialno vključenost v večinsko družbo," je povedal Berisha.
Trenutno imajo pogodbe za čiščenje okoli 2500 kvadratnih metrov prostorov, a se nameravajo še širiti. Zaenkrat jim je prek programa javnih del uspelo zaposliti tri osebe, do konca leta pa načrtujejo še tri zaposlitve.
V zaključni fazi je še en socialni podjem - Platforma soustvarjanja. "V okviru tega nastaja glasbeni studio, v katerem bodo imeli pripadniki ranljivih družbenih skupin možnost brezplačno ustvarjati, hkrati bo prostor namenjen tudi tržni dejavnosti," je pojasnil Berisha.
Lani se je v Mariboru odprla prva romska gostilna v Sloveniji, ki deluje kot socialno podjetje. Prav tako je društvo Terne Roma - Mladi Romi odprlo socialno podjetje šiviljsko delavnico, kjer usposabljajo in zaposlujejo romske ženske.
"Stereotipi krožijo, da Romi nočejo delati, zato imajo ti zelo velike težave pri iskanju zaposlitve. Iščemo možnosti, kako Romom dati priložnost, da pokažejo svojo voljo do dela," je povedal Berisha. Po njegovih besedah so takšni projekti v veliko pomoč Romom predvsem zaradi možnosti usposabljanja, saj imajo razmeroma nizko izobrazbo. "Romi se v takšne programe zelo radi vključujejo, saj jim omogočajo finančno neodvisnost, torej da niso odvisni od socialnih transferjev ali državne pomoči," je dejal.