Svet

Dve leti napornega pontifikata

Franci Koncilija
2. 3. 2015, 20.19
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Letos čaka priljubljenega papeža Frančiška še več obveznosti, kot jih je imel prejšnje leto. V Vatikanu pa se obeta tudi nekaj zgodovinskih dogodkov.

Reuters

Med najodmevnejšimi dogodki letos bodo prav gotovo izid prve enciklike o ekologiji, škofovska sinoda o družini in številna pastoralna potovanja. Tako je papež Frančišek na Šrilanki in Filipinih že bil, obiskal pa bo še Napoli in Pompeje, Torino, Filadelfijo, Ugando, Francijo ter Bosno in Hercegovino.

Enciklika je okrožnica oziroma papeževo pismo, namenjeno škofom in vernikom vsega sveta.

Napoved, da bo papež Frančišek izdal prvo encikliko o ekologiji, je sicer že precej pozitivno odmevala po vsem svetu, čeprav točen datum izida še ni znan. Realno je pričakovati, da bo papež encikliko objavil neposredno pred začetkom svetovne konference o podnebnih spremembah, ki bo decembra letos v Parizu. Po pisanju francoskega časnika La Vie to potrjuje tudi dejstvo, da je posebni odposlanec francoskega predsednika Hollanda za zaščito našega planeta Nicolas Hulot že trikrat obiskal Vatikan. Namen njegovega obiska je bil poziv Cerkvi, da resno premisli o problematiki podnebnih sprememb. Svetovna javnost pričakuje encikliko predvsem zato, ker bo to prvič, da se papež opredeljuje za varovanje okolja na ravni enciklike, kar pomeni, da postaja pomen neokrnjene narave tudi prioriteta Cerkve.

Problematika revščine in podnebnih sprememb je zagotovo v središču papeževega zanimanja. Svetovni mediji v zvezi s tem poročajo, da bo papež septembra letos sodeloval na skupščini Združenih narodov v New Yorku, ZDA, kjer bo pozval vse državnike sveta, da vprašanja podnebnih sprememb povežejo z borbo proti naraščajoči svetovni revščini, še posebej v državah v razvoju. To pa vključuje tudi pravico dostopa do pitne vode in borbo proti lakoti.

Estrada