Kosovski notranji minister Skender Hyseni je v četrtek članice EU pozval, naj jim pomagajo pri zajezitvi množičnega izseljevanja prebivalcev Kosova in naj jih kar najhitreje pošljejo nazaj.
Madžarska, Nemčija, Avstrija, Švica, Švedska in Belgija se po podatkih Mednarodne organizacije za migracije (IOM) od lanskega decembra soočajo z izjemnim porastom priseljencev s Kosova, ki v članice EU odhajajo zaradi slabih gospodarskih razmer in visoke stopnje brezposelnosti na Kosovu. Na Madžarskem je samo januarja letos 10.000 ljudi s Kosova zaprosilo za azil, medtem ko jih je bilo lani v celem letu 11.200.
Večina zaprosi za azil, da bi se izognili takojšnji deportaciji in si zagotovili izpustitev na prostost. Medtem ko so njihove prošnje za azil v obravnavi, se izmuznejo imigracijskim oblastem in preko meja brez nadzora znotraj Evropske unije odpotujejo naprej proti zahodu.
Orban je za javni radio Kossuth danes pojasnil, da bosta Avstrija in Nemčija, kamor odhaja večina migrantov, v nekaj mesecih poostrili svojo imigracijsko zakonodajo, tako da bo večina nezakonitih priseljencev ostala na Madžarskem. Če ta ne bo imela zakonov, ki ji bodo omogočali takojšnje priprtje in deportacijo v domovino, bo Madžarska postala "taborišče za ekonomske priseljence", je dejal in poudaril, da se morajo temu izogniti.
Parlamentarni vodja Orbanove vladne stranke Fidesz, Antal Rogan je minuli teden predlagal, da bi prosilci za azil ostali v priporu do konca obravnave njihovih prošenj, v primeru zavrnitve prošenj pa bi jih takoj izgnali iz države. Zaradi velikega navala nezakonitih priseljencev sta Nemčija in Avstrija že poslali na madžarsko-srbsko mejo v pomoč svoje obmejne policiste.
Z velikim navalom kosovskih priseljencev se sooča tudi Nemčija. Od začetka leta naj bi po ocenah nemškega notranjega ministrstva v Nemčijo dopotovalo že več kot 18.000 prebivalcev Kosova, 3630 pa jih je od januarja uradno zaprosilo za azil. Po navedbah Berlina so doslej le 0,3 odstotka prosilcem odobrili azil na podlagi dokazov, da so žrtve političnega pregona.
Notranji ministri 16 nemških zveznih dežel so se danes dogovorili za pospešene postopke pri obravnavi prošenj za politični azil Kosovcev, tako da bi jih obdelali v dveh tednih. Obravnava prošenj sicer praviloma traja več mesecev ali let.