Voljč je pred posvetom novinarjem dejal, da upa, da bo srečanje prineslo nekaj novega. "Menimo, da je možen zmeren in konstruktiven dialog, in to ne o tem, kaj je bilo v preteklosti, temveč, kako se želimo razvijati naprej," je dejal.
Na vprašanje, ali še ima politične ambicije, je Voljč dejal, da pri njegovih letih najbrž obstaja še kaj bolj privlačnega, kot je politika. Kljub temu, da nima političnih ambicij, pa si želi biti družbeno vključen.
Žiga Vavpotič (Simbioza/Ypsilon), poleg Voljča eden od organizatorjev, je dejal, da želijo združiti različne poglede in poudariti sodelovanje. "Govorili bomo predvsem o prihodnosti, saj preveč govorimo o preteklosti," je dejal. V osnovi je to posvet, odločitev o tem, kako se bo zadeva nadaljevala, pa bodo še dorekli.
"Če bomo ostali le na ravni debat, potem najbrž nekih večjih sprememb v družbi ne bo, čeprav bomo s tem prispevali h kulturi dialoga. Vprašanje za zbrane danes je, ali gremo v neko organizacijo, ki jo razumemo kot think tank, vendar bomo o tem odločali vsi skupaj," je dejal Vavpotič.
Udeleženci dogodka so, kot je dejal, dobili navodilo, da "vsak lahko pove vse informacije in stališča, ki jih je slišal, ne sme pa razkriti, kdo jih je predstavil ali zastopal". Tudi v prihodnje bodo po njegovih besedah javnost obveščali o svojem delovanju, danes pa so prvo srečanje želeli imeti brez predstavnikov medijev.
Lenart Škof z Akademije za demokracijo pa je dejal, da želijo spregovoriti o medgeneracijskem sodelovanju, odnosu do revščine, prioritet in strategij. "To želimo storiti na način, ki ne bo političen," je povedal.
Posvet poteka za zaprtimi vrati, udeležili pa so se ga lahko le vabljeni udeleženci, ki so potrdili udeležbo in osebno prevzeli vstopnico. Vabila so bila poslana na okoli 600 naslovov, na srečanje pa naj bi po ocenah prišlo nekaj manj kot 150 izbrancev.
Dogodek je razdeljen na štiri vsebinske sklope. Prvi nosi naslov Pot Slovenije in ga bodo moderirali nekdanji evropski komisar Janez Potočnik, novinarka Rosvita Pesek in ustavni sodnik Ernest Petrič. Drugi sklop z naslovom Skupni imenovalci bodo moderirali zgodovinar mlajše generacije Luka Lisjak Gabrijelčič, filozof Lev Kreft, nekdanji minister Žiga Turk in novinarka Ksenija Vidmar Horvat.
Sklop, naslovljen Slovenija in svet, bodo moderirali Ajša Vodnik, Aleks Jakulin in Zlatko Šabič, četrti panel Prioritete pa nekdanja evropska poslanka Romana Jordan, biokemik Roman Jerala, predsednica ZPM Anita Ogulin in Voljč.