Svet

Bruselj prižgal zeleno luč slovenskemu programu razvoja podeželja

STA
13. 2. 2015, 12.53
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Evropska komisija je danes dokončno potrdila programa razvoja podeželja za Slovenijo. Program, ki pokriva obdobje med letoma 2014 in 2020, je težak dobrih 1,1 milijarde evrov, pri čemer bo 838 milijonov evrov prišlo iz proračuna EU. Slovenija se je tako znašla v prvi skupini držav z uradno potrjenim programom razvoja podeželja.

Program razvoja podeželja je skupni programski dokument posamezne članice EU in Evropske komisije ter predstavlja programsko osnovo za črpanje finančnih sredstev iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja.

Slovenski program razvoja podeželja je težak 1,1 milijarde evrov, denar pa bo po letih približno enakomerno razporejen. Iz Bruslja bo Slovenija dobila 838 milijonov evrov, preostala sredstva pa bodo prišla iz državnega proračuna.

Čeprav je v okviru prejšnjega programa za obdobje 2007-2013 Slovenija iz bruseljske blagajne dobila 916 milijonov evrov, kar je 8,5 odstotka več kot v novem programu, je minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Dejan Židan z izpogajanimi sredstvi zadovoljen.

"Vedeti moramo, da se je kmetijski proračun na ravni EU generalno zmanjšal, prišlo pa je tudi do delne prerazporeditve. Državam, ki so na hektar dobivale največ, mi pa smo bili po tem merilu druga država z največ sredstvi, so poskušali sredstva pomembno zmanjšati, državam, ki dobivajo zelo malo, pa povečati. Sloveniji je s svojimi argumenti pomemben del denarja uspelo ohraniti in to je dobro," je za STA pred kratkim dejal Židan.

Letos že pričakuje velike razpise, na podlagi katerih bo lahko v naslednjih dveh ali treh letih prišlo do dodatnega prestrukturiranja kmetijske proizvodnje. Program sicer prinaša nekatere novosti, hkrati pa tudi ukrepe, ki so za Slovenijo nujno potrebni.

Židana veseli, da bodo še naprej sofinancirali proizvodnjo tam, kjer je težko kmetovati. "To proizvodnjo bomo financirali s skoraj 270 milijoni evrov v sedmih letih," je pojasnil.

Za Slovenijo je pomemben tudi ukrep pomoči mladim kmetom. Mladi kmet, ki bo prevzel kmetijo in bo na njej polno zaposlen, bo dobil enkratno pomoč države v višini 45.000 evrov, tisti, ki dela nekje drugje in je kmetovanje samo del njegove dejavnosti, pa v vrednosti 18.600 evrov.

Novost je tudi ukrep spodbujanja in sofinanciranja prenosa znanja in inovacij v prakso. "Vanj bomo na leto vložili do tri milijone evrov, ker se zavedamo, da klasično kmetovanje, kakor je potekalo pred 10, 50 ali 100 leti, enostavno ne omogoča preživetja nekaterim kmetijam. Potrebujemo nove prakse, ideje in inovacije, prilagojene slovenskemu prostoru, in to bomo bolj finančno podpirali," je dejal Židan.

Za kmetijsko-okoljska-podnebna plačila in ekološko kmetovanje bo v sedmih letih skupaj na voljo dobrih 260 milijonov evrov, za ukrep naložb v osnovna sredstva 228 milijonov evrov, za razvoj kmetij in podjetij pa 125,3 milijona evrov.