To so sporočili po koncu tridnevnega vrha predstavnikov Nigerije, Kameruna, Nigra, Benina in Čada v kamerunski prestolnici Yaounde, na katerem so govorili o ustanovitvi omenjenih sil, ki se bodo borile proti Boko Haramu, ki po šestletnem nasilju predvsem na severovzhodu Nigerije v zadnjem času stopnjuje napade, širi pa jih tudi v sosednje države.
Do začetka delovanja sil pa bo preteklo še nekaj časa, saj se morajo sedaj države dogovoriti o tem, kakšen bo njihov delež v silah kot tudi o proračunu.
Nobelova nagrajenka za mir Malala Jusafzai je medtem danes pozvala k globalni podpori nujno potrebni akciji za osvoboditev več kot 200 nigerijskih dijakinj, ki so jih pripadniki Boko Harama ugrabili pred natanko 300 dnevi.
Pripadniki Boko Harama so 14. aprila lani v mestu Čibok na severovzhodu Nigerije v vladni srednji šoli ugrabili 276 dijakinj. 57 dijakinjam je uspelo pobegniti, skrajneži pa še vedno zadržujejo 219 dijakinj, kljub trditvam vojske, da so ugotovili, kje se nahajajo. Vojska je sicer zatrdila, da bi bila reševalna akcija preveč tvegana.
V boj proti Boko Haramu z 8700 možmi
Nigerija in njene štiri sosednje države, ki bodo oblikovale multinacionalne sile v boju proti nigerijski islamistični skupini Boko Haram, so se v soboto dogovorile, da bodo v te sile prispevale skupno 8700 vojakov, policistov in civilnega osebja.