Svet

Britanska obveščevalna služba nezakonito uporabljala podatke NSA

STA
6. 2. 2015, 18.39
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Britanski nadzorni organ je ugotovil, da je obveščevalna služba GCHQ ravnala nezakonito, ko je dostopala do obveščevalnih podatkov, ki jih zbrala ameriška obveščevalna služba NSA. Tribunal za preiskovalna pooblastila (IPT) je tokrat prvič presodil proti eni od britanskih obveščevalnih služb.

Reuters

IPT je danes presodil, da je GCHQ kršil zakon, ko je dostopal do podatkov o milijonih Britancev, ki jih je zbrala ameriška Agencija za nacionalno varnost (NSA). Po navedbah tribunala je bil dogovor med GCHQ in NSA do lanskega decembra tajen, kar pomeni, da je bilo pridobivanje, prejemanje, hranjenje in prenašanje zasebne komunikacije posameznikov v nasprotju z evropsko zakonodajo na področju človekovih pravic.

IPT je sicer hkrati dodal, da so te dejavnosti od takrat zakonite, saj je GCHQ v času postopka pred tribunalom razkril dokumente, ki pred tem niso bili dostopni javnosti. To pomeni, da dejavnosti obveščevalne službe niso več tajne.

Postopek pred IPT so po razkritjih nekdanjega pogodbenega sodelavca NSA Edwarda Snowdna sprožile organizacije za človekove pravice, med njimi Amnesty International, Liberty in Privacy International. Njihova tožba je zadevala dva tajna programa, Prism in Upstream, s katerima so obveščevalne službe zbirale podatke s svetovnega spleta in podmorskih komunikacijskih povezav.

IPT je tokrat prvič od ustanovitve pred 15 leti presodil, da je katera od britanskih obveščevalnih služb ravnala nezakonito.

Zmago sta sicer razglasili obe strani. "Sodba ne terja od GCHQ, da mora spremeniti, kar počne," je v odzivu dejal tiskovni predstavnik premierja Davida Camerona in dodal, da so postopki GCHQ zdaj povsem zakoniti.

Namestnik direktorja Privacy International Eric King je po drugi strani dejal, da je sodba potrdila, da sta GCHQ in NSA minulih deset let sodelovala pri nezakonitem programu množičnega nadzora, ki je prizadel milijone ljudi po vsem svetu. Dodal je, da svet veliko dolguje Edwardu Snowdnu, ki je razkril početje NSA, in "današnja odločitev opravičuje njegova dejanja".

Organizacije za človekove pravice so ob tem napovedale, da bodo odločitev tribunala, da je praksa GCHQ zdaj zakonita, izpodbijale na Evropskem sodišču za človekove pravice v Strasbourgu, še piše Deutsche Welle.

Estrada

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

lady gaga gucci-gucci
Soočila se je na drugačen način

Lady Gaga spregovorila o govoricah z začetka svoje kariere, da je moški

Zanimivosti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov

avto, henry ford
Model T

Avto je vse pregnal s ceste