Raziskovalci na inštitutu Pasteur v Franciji, ki je prvi identificiral izbruh virusa lanskega marca, raziskujejo ali je virus z mutacijo postal bolj nalezljiv. Zaenkrat spremljajo kako se virus spreminja in ali se zaradi tega lažje prenaša iz človeka na človeka.
Ni nenavadno, da se virusi čez čas spremenijo. Ebola je RNA virus – kot HIV in gripa – ti pa mutirajo zelo pogosto. Z mutacijami se virus lažje prilagaja na sovražne dejavnike iz okolja in zviša možnost nalezljivosti.
Glavna skrb znanstvenikov je, da bi virus zaradi časa in prenašalcev, ki jih ima na voljo mutiral tako, da bi se lahko prenašal po zraku. Vendar zaenkrat še ni nobenih dokazov, ki bi kazali v to smer.
Raziskovalci na inštitutu Pasteur sicer razvijajo dve cepivi proti smrtonosni eboli, ki naj bi bili dosegljivi do konca leta.
Ena verzija cepiva temelji na cepivu proti ošpicam in bi, v kolikor bo uspešno, delovalo tako proti eboli kot proti ošpicam.
Znanstveniki sicer opozarjajo da lahko trenutni izbruh potihne, a da bomo pred ebolo resnično varni šele, ko bo cepljen dovoljšen del prebivalstva po celem svetu.