Vodja oddelka za prodajo in marketing pri Družbi za avtoceste v RS (Dars) Emilija Erent je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani poudarila, da so cene letnih vinjet ostale enake kot lani. Za motorna kolesa je treba odšteti 55 evrov, za osebna vozila, ki so nad prvo osjo visoka do 1,30 metra in za bivalna vozila je cena vinjete 110 evrov, za cestninski razred 2B, kamor sodijo dvosledna motorna vozila z višino vozila nad prvo osjo 1,30 metra ali več, pa 220 evrov.
Znižale pa so se cene kratkoročnih vinjet, in sicer za cestninski razred 2B. Tedenske vinjete so se pocenile s 40 na 30 evrov, mesečne pa z 80 na 60 evrov.
Kot je izpostavila Erentova, vse uporabnike avtocest pozivajo, da vinjete kupijo na 1600 uradnih prodajnih mestih. Podatki Darsa kažejo, da se je decembra lani prodaja vinjet v letni primerjavi povečala za 13 odstotkov. Za končno oceno vseh prodanih vinjet bo treba po njenih besedah še počakati, saj se polovica vinjet po izkušnjah Darsa proda v januarju, nekaj več kot 20 odstotkov v februarju, v decembru pa okoli 15 odstotkov.
Lani so skupaj prodali 5.845.000 vinjet, kar je za tri odstotke več kot leto prej. Upad so zabeležili le pri prodaji letnih vinjet. Letos pričakujejo, da bo prodaja teh vinjet še nekoliko padla zaradi znižanja cen kratkoročnih vinjet cestninskega razreda 2B, pravi Erentova.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Vodja službe za cestninski nadzor pri Darsu Dean Polc je pojasnil, da se je število storilcev prekrškov v zvezi z neuporabo vinjet v letu 2014 v primerjavi s prejšnjimi leti povečalo. V večini gre za tujce, vendar je opazen porast števila slovenskih kršiteljev. Lani so, kot pravi, izdali več kot 49.600 plačilnih nalogov. Med nadzorom so odkrili veliko ponarejenih vinjet in takih, ki so bile nameščene na različnih folijah za lažjo prenosljivost.
Poostren nadzor po Polčevih besedah načrtujejo že za nedeljo, ko bodo "po potrebi zapirali daljše odseke cestninskih cest in vse priključke na teh odsekih". Nadzore bodo izvajali v okolici vseh večjih slovenskih mest, je poudaril.
Lani so skupaj prodali 5.845.000 vinjet, kar je za tri odstotke več kot leto prej. Upad so zabeležili le pri prodaji letnih vinjet. Letos pričakujejo, da bo prodaja teh vinjet še nekoliko padla zaradi znižanja cen kratkoročnih vinjet cestninskega razreda 2B.
Kot je še povedal Polc, ni pomembno, na katero stran vetrobranskega stekla vozniki nalepijo vinjeto, pomembno je, da je na notranji strani, da ni na zatemnjenem delu in da vozniku ne zakriva polja vidljivosti.
Po zakonu o javnih cestah je globa za neuporabo vinjete od 300 do 800 evrov. Kot je pojasnil Polc, cestninski nadzorniki ponavadi izrečejo najnižjo predpisano globo. Poleg globe pa nadzorniki od voznika zahtevajo, da kupi vinjeto za nadaljevanje vožnje, je še dodal.