Pomanjkanje zdravnikov, pripomočkov in zdravil je državo pahnilo nazaj v obdobje "črnih let", z otroško paralizo in garjami povrh.
"Situacija je nevzdržna in katastrofalna in mnogi v Siriji nimajo več dostopa do zdravstvene oskrbe," je v ponedeljek dejal francosko-sirski zdravnik in član Zveze sirskih zdravstvenih organizacij (UOSSM) Ubaida al Mufti.
Po besedah nekega zdravnika iz Alepa, sicer nekdaj gospodarskega središča, ki je bilo v spopadih povsem uničeno, je v vzhodnem delu mesta, kjer živi 360.000 ljudi, le pet bolnišnic, med katerimi deloma delujejo samo tri. Ta predel je pod nadzorom upornikov, a ga obkoljujejo vladne sile.
"Tam ni več kot 30 zdravnikov, različnih specialistov. Poleg vojnih poškodb se znova pojavljajo bolezni, kot so otroška paraliza, tuberkuloza, garje in tifus," je pojasnil.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Nek drug zdravnik pa je ocenil kot "nedopustno" situacijo v vzhodni Guti, predmestju Damaska, ki ga dve leti oblegajo vladne sile in kjer "ni mogoče dobiti humanitarne pomoči".
Medtem tudi v trdnjavi Islamske države (IS) Raki, kjer prebiva 1,6 milijona ljudi, ni na voljo "porodniških, ginekoloških ali pediatričnih storitev". Mufti je dejal, da poteka 80 odstotkov vseh porodov doma.
Zdravniki iz UOSSM si prizadevajo delati na vseh območjih, ne glede na to, ali so v rokah vladnih sil, upornikov ali džihadistov iz IS.
"Mi smo nevtralni, vendar se soočamo z nasiljem z vseh strani in nihče nima nobenih zagotovil od kogar koli," pravijo v UOSSM, ki je od izbruha vojne v Siriji marca 2011 do sedaj izgubila 250 zdravnikov.