Glede na letošnji seznam ubitih novinarjev je bila najbolj smrtonosna regija zanje azijsko-pacifiška, ki je terjala kar 35 življenj. Sledi ji Bližnji vzhod z 31 mrtvimi. Na tretjem mestu sta obe Ameriki s 26 ubitimi medijskimi sodelavci. V Afriki jih je bilo ubitih 17, v očitno najbolj varni Evropi pa devet.
Po navedbah IFJ so bili za velik del žrtev odgovorni konflikti v Siriji, Iraku in Ukrajini ter nasilje v Afganistanu in Pakistanu. Ravno slednji je s 14 smrtnimi žrtvami med novinarji najbolj smrtonosna posamezna država. Sledijo mu Sirija z 12 žrtvami, Afganistan in palestinska območja s po devetimi ter Irak in Ukrajina s po osmimi ubitimi novinarji.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
IFJ pri teh številkah opozarja na resna varnostna tveganja za medije in vlade po vsem svetu poziva k zaščiti novinarjev. "V luči groženj novinarjem, ki so tarče nasilja ne le zaradi poskusov oviranja svobodnega širjenja informacij, temveč vse bolj tudi zaradi pridobivanja odkupnin in političnih ugodnosti, je čas za ukrepanje," je povedal predsednik IFJ Jim Boumelha.
Po njegovih besedah zaradi teh groženj nekatere medijske hiše na konfliktna območja ne pošiljajo več svojih novinarjev, kar negativno vpliva na neodvisno poročanje.