"Predložili smo ambiciozno vizijo za jedrsko energijo s še najmanj deset reaktorji," je izjavil Modi. Poudaril je, da se bodo pri tem držali najvišjih varnostnih standardov. Dogovor bo vključeval tudi izgradnjo opreme in delov v Indiji, je dodal.
Rusija je Indiji že dobavila dva reaktorja za nuklearko v Kudankulamu na jugu države, prizadeva pa si za nadaljnje pogodbe. Državi sta danes dosegli dogovor, da bosta poiskali novo lokacijo za gradnjo dodatnih reaktorjev.
Direktor ruskega energetskega koncerna Rosatom Sergej Kirijenko je sicer pred pogovori med Putinom in Modijem izjavil, da naj bi Rusija z letom 2016 v Kudankulamu začela graditi tretji in četrti reaktor. "Naši partnerji želijo tam najmanj šest, morda celo osem blokov," je dodal po poročanju ruske tiskovne agencije Interfax, ki jo povzema nemška dpa.
Putin se na obisku v Indiji mudi v času, ko skuša Rusija spričo zahodnih sankcij okrepiti energetske, obrambne in strateške vezi z Azijo. Putin namerava s staro zaveznico Indijo pospešiti sodelovanje na področju jedrske energije, nafte in zemeljskega plina, pa tudi povečati prodajo diamantov in orožja.
To je njegov prvi obisk v Indiji, odkar je na čelo tamkajšnje vlade maja stopil Modi.
Državi sta danes podpisali 16 dogovorov, med njimi dogovor, po katerem bo Rusija v Indiji gradila enega izmed svojih najnaprednejših helikopterjev, in predlog za gradnjo tovarn, v katerih bodo izdelovali rezervne dele za rusko vojaško opremo.
Rusija Indiji dobavi okoli 70 odstotkov njene vojaške opreme. Indija je po uvozu konvencionalnega orožja prva država na svetu, sedaj pa skuša razviti lastne zmožnosti za proizvodnjo orožja.
Celotna dvostranska gospodarska menjava med državama kljub tesnim vezem, ki izhajajo še iz 50. letih minulega stoletja, po smrti sovjetskega voditelja Stalina, znaša zgolj 10 milijard dolarjev letno